• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 2(136)/2022

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  12.05.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Spektrofotometr przenośny z wbudowanym połyskomierzem CM-26dG.

    Spektrofotometr przenośny z wbudowanym połyskomierzem CM-26dG.

    Strona 3 z 3


    Przenośny spektrofotometr wielokątowy CM-M6.

    CM-M6 jest wyposażony w opatentowaną technologię dwuwiązkowej ścieżki oświetlenia i pomiaru. Dzięki temu czyni je spektakularnym rozwiązaniem w dziedzinie pomiarów lakierów efektowych i pozwala użytkownikowi na pewną pracę bez pomyłek pomiarowych. 

    Oprócz ergonomicznej budowy, posiada możliwość zamocowania na różnego rodzaju indywidualnych uchwytach poprzez standardowy otwór. Obsługa jest prosta i intuicyjna, a duży kolorowy wyświetlacz usprawnia proces kontroli, weryfikacji i podejmowania decyzji związanych z kontrolą powłoki. Po pomiarze na wyświetlaczu widzimy wyniki koloru powierzchni w układzie L*a*b* dla kątów -15, 15, 25, 45, 75 i 110 stopni względem prostopadłej do powierzchni. Pracując z samym urządzeniem, otrzymujemy pełną funkcjonalność. Oznacza to, że możemy wprowadzić ustawienia pomiarowe, przeglądać zmierzone dane, które podzielone są na zbiory wzorców i próbek, możemy skasować dane i wprowadzić nazwę. Natomiast jeżeli chcemy dodatkowo mieć możliwość pracy przez komputer, to jak najbardziej możemy zainwestować w program Konica Minolta, który pozwala na pobieranie i wysyłanie danych pomiędzy spektrofotometrem a komputerem. Dysponując programem możemy zbudować samodzielnie raport i przesyłać dalej wyniki drogą elektroniczną. Poza firmowym programem można również współpracować z oprogramowaniem światowej sławy producenta powłok BASF ColorCARE Toolbox. Na koniec, podkreślając rangę urządzenia, warto wspomnieć, że najbardziej pożądana japońska marka samochodów używa tego urządzenia do badania karoserii.

    Urządzenia do jednoczesnego sprawdzania koloru i połysku, oprócz pracy w kontroli jakości, świetnie mogą sprawdzić się w badaniach i rozwoju produktów. Jeśli w tym zakresie pracy jawią się nam pytania: a jak wygląda kwestia sprawdzania ewentualnej zmiany koloru powłoki pod wpływem działania promieniowania świetlnego, zasolenia, zmian temperatury i wilgotności, to dzięki pomiarom przez spektrofotometry możemy analizować wielkość i rodzaj wpływu poszczególnych czynników, które działają na badaną próbkę. Pozwala to nam odpowiedzieć na powyższe pytania w sposób liczbowy i określić na przykład, o ile jednostek b* nastąpiło zażółcenie i o ile spadła jasność L* produktu pod wpływem określonego czynnika. 

    Andrzej Wojtkowski
    Konica Minolta Sensing Europe B.V.

    Sp. z o.o. Oddział w Polsce
    ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław 
    Tel.: +48 71 734 52 11
    E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu
    Web: www.konicaminolta.pl