• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 6(134)/2021

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  16.12.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 3

    c) Geometria wielokątowa
    Wiele najwyższej jakości produktów odróżnia się od konkurencji dzięki użyciu specjalnych kolorów zawierających metalowe płatki oraz barwniki perłowe i interferencyjne. Tego typu barwniki umożliwiają osiągnięcie niesamowitego efektu wpływającego na ogólny wygląd produktu, jednak ani spektrofotometry o geometrii 0°/45°, ani spektrofotometry o geometrii sferycznej nie są w stanie dostarczyć wiarygodnych danych do oceny wzrokowej lub korelacji z parametrami procesu niezbędnymi do wprowadzania zmian. Ponieważ próbki z efektami specjalnymi zmieniają barwę i wygląd zależnie od kąta widzenia, konieczny jest ich pomiar i ocena przy użyciu urządzenia o wielokątowej geometrii pomiaru. Tradycyjna konfiguracja takiego urządzenia umożliwia oświetlenie mierzonego przedmiotu pod kątem 45° w stosunku do osi prostopadłej, przy czym kąty detekcji są ustawione pod kątami -15°, 15°, 25°, 45°, 75° oraz 110° w tej samej płaszczyźnie. Uważa się, że kąty te nie zapewniają odbicia lustrzanego i są mierzone zaczynając od kąta odbicia lustrzanego. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Konstrukcja nowoczesnych spektrofotometrów wykorzystywanych w różnych sektorach przemysłu w wielu przypadkach określa obszar ich zastosowania. Urządzenia stacjonarne są najczęściej stosowane w laboratoriach centralnych specjalizujących się w analizie barw, a także w badaniach materiałów i weryfikacji odbieranych towarów. Często są stosowane w projektach badawczych oraz w przypadku wymagań specjalnych, takich jak potrzeba pomiaru wyrobów przezroczystych lub potwierdzenia kontroli bieli materiałów emitujących promieniowanie UV. Ich wytrzymała konstrukcja, duże rozmiary kuli pomiarowej, a także odpowiednio duży punkt pomiarowy z łatwymi do wymiany otworami oraz komora do pomiaru przenikania zapewniają niezrównany komfort pracy użytkowników oraz najwyższy poziom uniwersalności. Dzięki ich niezrównanej wewnętrznej zgodności, najwyższej precyzji i doskonałej powtarzalności, urządzenia te umożliwiają bezpieczną globalną wymianę danych dotyczących widma barw w całych cyfrowych łańcuchach dostaw. 
    Spektrofotometry przenośne to wygodne i niedrogie urządzenia służące do precyzyjnego pomiaru barw w czasie rzeczywistym na dowolnym etapie procesu produkcji. Te całkowicie autonomiczne urządzenia charakteryzują się ergonomiczną, a jednocześnie wytrzymałą konstrukcją obejmującą głowicę pomiarową oraz mocny mikroprocesor dokonujący natychmiastowej oceny wyników pomiaru i przedstawiający wyniki bezwzględne i względne na dużym wyświetlaczu LCD. Wewnętrzna baza danych o dobrej strukturze mieści tysiące charakterystyk widmowych wzorców i próbek, jak również kryteriów dopuszczenia/odrzucenia. Spektrofotometry przenośne są wyposażone w komputerowy interfejs umożliwiający łatwe wgrywanie i pobieranie danych. Zależnie od modelu, dostępne są wszystkie trzy główne geometrie pomiaru (0°/45°, d/8° oraz geometria wielokątowa). Dostępny jest duży wybór uchwytów do próbek, które pozwalają w zapewnieniu spójnych i powtarzalnych pomiarów barw przedmiotów o nietypowych kształtach, jak również proszków, granulatu plastikowego, a nawet cieczy.
    Funkcjonalność tych urządzeń można znacznie rozszerzyć poprzez użycie zaawansowanego oprogramowania. Co więcej, technologie informatyczne oraz Internet umożliwiają powstawanie zdecentralizowanych łańcuchów dostaw, w których nieuniknione jest przesyłanie na duże odległości danych dotyczących pomiarów barw. Rozwiązania, które należy brać pod uwagę, składają się z modułów umożliwiających zwykłą identyfikację koloru, kontrolę jakości barw, a wreszcie opracowanie receptur umożliwiających uzyskanie wymaganych kolorów. Dostępne są także wersje online przeznaczone do środowisk serwerowych wymagających jednoczesnego przeglądania danych i komunikacji z miejscami na całym świecie.
    Profesjonalne zarządzanie barwami możliwe dzięki opisanym powyżej zasadom i narzędziom to praktyczne i rozsądne rozwiązanie zapewniające doskonały zwrot z inwestycji i gwarantujące wysoką sprawność działania. Jego prawidłowe i konsekwentne stosowanie umożliwia producentom produktów, których kolor ma znaczenie krytyczne, szybkie uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Kluczowe czynniki mające na to wpływ obejmują:

    • integrację spójnej i precyzyjnej kontroli jakości w codziennych działaniach;
    • eliminację typowych błędów wzrokowych wynikających z nieodpowiedniej oceny przez ludzi;
    • uzyskanie idealnej komunikacji dotyczącej barw oraz harmonii kolorów w różnych lokalizacjach i u różnych dostawców; 
    • skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów produkcji poprzez eliminację odpadów i konieczności powtarzania pracy wynikającej z nieprawidłowo dobranych kolorów;
    • gromadzenie danych do celów związanych z analizą jakości i przeglądami produkcyjnymi;
    • poprawę analizy jakości i ogólnej kontroli.         

    Stanislav Šulla
    Konica Minolta Sensing Europe B.V.
    Sp. z o.o. Oddział w Polsce
    ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław 
    Tel.: +48 71 734 52 11
    E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu
    Web: www.konicaminolta.eu

    GALERIA ZDJĘĆ

    Kierunkowa geometria pomiaru 45° / 0° i 0° / 45°.
    Sferyczna geometria pomiaru d/8° z pułapką świetlną (SCE = składowa lustrzana wyłączona, SCI = składowa lustrzana włączona).
    Wielokątowa geometria pomiaru.
    Przenośny spektrofotometr Konica Minolta CM-26dG.
    Spektrofotometr stacjonarny Konica Minolta CM-36dG.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...