• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 6(140)/2022

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  28.12.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Spektrofotometry Konica Minolta − precyzja pomiaru i wysoka powtarzalność 

    Do istotnych cech powłok i powierzchni malarskich należy zaliczyć jej kolor. Czy tylko? Zapewne połysk, a mówiąc szerzej, wygląd. To powłoka odpowiada za estetykę wyglądu. Dlatego nie bez znaczenia jest potrzeba precyzyjnego powtarzania koloru nakładanych powłok na detale. W tym celu należy sięgnąć po urządzenia pomiarowe. Tylko jakie? Dobrym wyborem będą spektrofotometry Konica Minolta. 

    Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się świetną precyzją pomiaru i jej wysoką powtarzalnością. Zwłaszcza w długim okresie użytkowania. Co to oznacza? Że można polegać na spektrofotometrach Konica Minolta szczególnie tam, gdzie występuje kwestia informowania się wzajemnie o wynikach pomiarów na linii dostawca−odbiorca. To właśnie na tym polu jest szczególnie istotna kwestia właściwych wyników pomiarów. Zakładając, że użytkownicy mają opanowane kwestie związane z błędami pomiarów, to spektrofotometry Konica Minolta dają miarodajne dane z możliwie najmniejszą odchyłką. Oznacza to, że użytkując przenośne spektrofotometry w geometrii d/8, na przykład model CM-26dG, ich niezgodność wyników jest nie większa niż dE≤0,12 jako średnia z 12 wzorców kolorów BCRA. Oczywiście należy pamiętać, że porównywanie wyników pomiarów można tylko wykonywać dla zgodnych geometrii i ustawień pomiarowych. A co, jeśli klient używa urządzenia w geometrii 45/0? Odpowiedź jest prosta – nie ma sprawy. Konica Minolta posiada w ofercie takie spektrofotometry. Jest to model CM-25cG, który ma budowę i właściwości użytkowe takie same, jak przenośny w geometrii d/8 model CM-26dG. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    To jakie funkcje posiadają tego typu urządzenia? Można w tej kwestii rozpisywać się dość szeroko, ale oprócz podstawowych funkcji związanych z obsługą pomiarów i danych jest kilka wartych podkreślenia uwagi. Po pierwsze to fakt, że można wprowadzić ograniczenia działania urządzenia, tak by przypadkiem nie skasować wzorców lub nie poprzestawiać ustawień pomiarowych. Jest to pomocna funkcja wszędzie tam, gdzie urządzenie przechodzi z rąk do rąk. Oprócz tego można wprowadzić dane wzorca bez potrzeby mierzenia fizycznego standardu. Jeśli natomiast potrzebujemy posługiwać się numerami kolorów z powszechnie znanych wzorników RAL czy NCS, to śmiało możemy pracować. Urządzenie posiada wystarczającą pamięć, a funkcja autotarget pozwala na automatyczne wskazanie numeru koloru po pomiarze próbki. Kiedy potrzebujemy analizować farby z większą uwagą, to poprzez dodatkowe parametry wynikające z pomiaru spektrofotometrem w geometrii d/8 możemy kontrolować wpływ rozjaśniaczy optycznych czy siłę krycia powłoki. Model CM-26dG dysponuje funkcją automatycznego pomiaru z uwzględnieniem światła UV i bez niego, 
    a specjalizowane indeksy krycia i K/S, czyli siły barwienia, podpowiadają, jaka grubość warstwy spełnia oczekiwania postawione powłokom malarskim.

    Dzięki spektrofotometrom Konica Minolta możemy ponadto mierzyć zmiany wynikające z wpływu wilgotności i temperatury na farbę. Oznacza to, że jednym urządzeniem mierzymy nie tylko kolor i połysk, ale również sprawdzamy odporność i trwałość powłok malarskich.  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Przenośny spektrofotometr CM-26dG ze sferyczną geometrią i poziomym ustawieniem
    Rhopoint IQ-S – połyskomierz z wąskim polem tolerancji

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...