• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 4(138)/2022

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  22.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    System zarządzania barwą Colibri®.

    System zarządzania barwą Colibri®.

    Strona 3 z 3

    Ważne jest, aby próbki kalibracyjne były wykonane z tej samej partii surowców, przez tę samą osobę oraz, jeśli jest to możliwe, w stosunkowo krótkim czasie i bez przerw. 

    Jest to warunkiem eliminacji niespójności wynikających z różnic w nawykach poszczególnych osób, jak również z błędów systemowych spowodowanych wahaniami właściwości materiałów oraz przebiegu prac laboratoryjnych. Ilość barwnika użyta podczas przygotowania danych do kalibracji powinna obejmować typowy zakres stężenia w produkcie końcowym – od minimalnej do maksymalnej dodanej ilości. Precyzja ważenia wymaga zastosowania elektronicznych wag laboratoryjnych, które działają z dokładnością do co najmniej dwóch, a najlepiej trzech miejsc po przecinku. Niedokładne ważenie może być poważnym problemem wpływającym na spójność zestawu kalibracyjnego i w konsekwencji jakość wyników formuły. Prawidłowy proces mieszania jest warunkiem uzyskania idealnej homogeniczności barwników użytych w spoiwie. Zastosowana technika, w tym urządzenia, prędkość i czas, powinny być zgodne z warunkami produkcyjnymi. Ponadto jeśli dodatkowa obróbka powierzchni, np. lakierowanie lub po prostu suszenie, stanowią nieodłączny element technologii produkcji, nie wolno zapominać o jej uwzględnieniu w procesie przygotowania próbki laboratoryjnej, jak również o skopiowaniu wszystkich istotnych parametrów produkcyjnych, takich jak np. czas suszenia i temperatura.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Oto kilka konkretnych przykładów oszczędności możliwych do uzyskania dzięki wykorzystaniu systemu Colibri w ramach stosowanej technologii produkcji: 

    Zależnie od konkretnie panujących warunków, dopasowanie wzrokowe wymaga wykonania kilku prób laboratoryjnych. Doświadczony kolorysta potrzebuje średnio 5–6 korekt do uzyskania barwy spełniającej oczekiwania klienta. Niektóre szczególnie trudne odcienie kolorów mogą wymagać jeszcze większej liczby korekt. Oznacza to długie godziny, a czasami dni, ciężkiej pracy z dużą koncentracją oraz dużo zmarnowanych składników i energii... Jest to duża strata finansowa! System Colibri z łatwością pozwala na redukcję kosztów nawet o 80%.
    Kolorysta często dobiera pigmenty na podstawie własnej intuicji, w związku z czym może nigdy nie przestać szukać i prosić o nowe pigmenty. W związku z tym jego paleta przez cały czas się powiększa. Nierzadko liczba pigmentów utrzymywanych w różnych ilościach jako stałe zapasy przekracza 30 sztuk. Oznacza to dużo zamrożonej gotówki! System Colibri bez problemu zmniejsza ilość zapasów nawet o 50%.

    Zwłaszcza w przypadku farb przemysłowych, powłoka musi być w stanie pokrywać grunt z zachowaniem wymaganej grubości warstwy. W celu zagwarantowania wymaganej nieprzezroczystości, kolorysta zazwyczaj zwiększa ilość pigmentu w farbie powyżej poziomu optymalnego. W przeciwnym razie klient może być zmuszony do nałożenia więcej niż jednej warstwy, co z pewnością będzie przyczyną reklamacji. System Colibri pozwala na optymalizację ilości użytych pigmentów. Dosyć często ilość niepotrzebnego pigmentu sięga nawet 10%. Spróbujmy szybko policzyć, jakie kwoty można zaoszczędzić dzięki systemowi Colibri, jeśli pozwoli on na redukcję zużycia pigmentu w recepturze o zaledwie 5%. 
    Jeśli na etapie produkcji producent jest zmuszony wykonać dwie lub więcej korekt barwy, w przypadku produkcji standardowych wyrobów na podstawie „przetestowanych i dopuszczonych” receptur, to coś ewidentnie poszło nie tak. Nieprawidłowe są receptury, surowce albo zastosowane techniki... Jeśli dodatkowo kolor próbek produkcyjnych okaże się właściwy dopiero po wielu godzinach suszenia, każde wyeliminowane powtórzenie tego procesu przekłada się na duże oszczędności. System Colibri z łatwością wykonuje proces korekty i w konsekwencji pozwala zwiększyć produktywność.
    Gdy w trakcie produkcji wystąpią poważne problemy, producentowi może pozostać duża ilość farby odrzuconej przez klienta z powodu nieprawidłowego koloru. Nawet jeśli producentowi uda się odsprzedać ją po kosztach, problemem jest utracony zysk. Również inne aspekty tego typu sytuacji, takie jak zarządzanie magazynem pełnym niesprzedanej farby, która ostatecznie wyschnie i musi być zutylizowana za wysoką opłatą, przekładają się na ogromne straty. System Colibri jest w stanie wykorzystać odpady w sposób celowy w nowych recepturach. Jeśli wydaje Ci się, że nie stać Cię na system opracowania formuł, pomyśl przez chwilę o ostatnim przypadku, kiedy wykonany przez Ciebie produkt został odrzucony.
    Nie mniej ważne jest to, że każdy producent farby, który uzyska zdolność do stałego uzyskiwania wysokiej jakości barw, wkrótce zacznie cieszyć się znacznie lepszą opinią wśród obecnych i potencjalnych klientów, niż jego konkurenci co jakiś czas borykający się z problemami. Twoja inwestycja w system Colibri zacznie się zwracać już po kilku miesiącach. Colibri to klucz do Twojego sukcesu, który pod każdym względem pozwala uzyskać niespotykaną do tej pory wydajność.
    Jeżeli chcielibyście Państwo dowiedzieć się więcej, proszę skontaktować się z naszym biurem regionalnym we Wrocławiu lub wysłać do nas e-mail. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

    Stanislav Šulla
    Konica Minolta Sensing Europe B.V.
    Sp. z o.o. Oddział w Polsce
    ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław 
    Tel.: +48 71 734 52 11
    Fax: +48 71 734 52 10
    E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu
    Web: www.konicaminolta.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...