Malowanie ma na celu przede wszystkim ochronę przed korozją, z równoczesnym nadaniem obiektowi obrabianemu estetycznego wyglądu.
- Podział warunków otoczenia z określeniem agresywności korozyjnej środowiska, w którym wyrób/obiekt będzie eksploatowany – PN–EN ISO 12944–2:
- inne zagrożenie korozyjne wystąpi w czystym otoczeniu rolniczym (zewnętrznym), jednak w oborze sytuacja jest diametralnie inna (wilgotność, parowanie odchodów zwierzęcych)
- otoczenie elektrowni węglowych czy koksowni w połączeniu ze zmianą temperatury i wilgotności powietrza
- rejony nadmorskie z dużą wilgotnością i zasoleniem
- atmosfera miejska w rejonach intensywnego ruchu pojazdów
- zakłady przetwórstwa spożywczego o wysokiej wilgotności i temperaturze w połączeniu z agresywnymi korozyjnie surowcami.
Atmosferyczne warunki otoczenia podzielono na sześć kategorii korozyjności, od C1 do C5I i C5M. Podział wypracowano poprzez badania ubytków masy próbek na skutek korozji.
- Określenie okresu trwania (żywotności) systemu powłokowego:
- jest to czas do momentu pojawienia się konieczności jego odnowienia, częściowego lub całkowitego. Przyjmuje się, że konieczność podjęcia czynności naprawczych pojawia się w momencie osiągnięcia stopnia skorodowania powłoki Ri3 wg normy ISO 4628–3. Podjęcie napraw cząstkowych pozwala na istotne odsunięcie w czasie konieczności zastąpienia istniejącej powłoki nową;
- w relacjach między stronami kontraktu handlowego występuje pojęcie gwarancji. Jest to pojęcie prawne regulujące zakres odpowiedzialności wykonawcy wobec zamawiającego w uzgodnionym okresie czasu. Upraszczając, jest to potwierdzenie przez wykonawcę, że użyte materiały są dobrej jakości, a proces ich użycia zgodny z zasadami sztuki i gwarantuje spełnienie uzgodnionych warunków eksploatacji. Na bazie doświadczeń praktycznych można stwierdzić, że w okresie trzech lat uwidocznią się wszystkie usterki spowodowane wadami materiałów lub nieprawidłowym ich zastosowaniem. Udzielanie gwarancji dłuższej niż trzy lata jest praktycznie jedynie zwiększeniem odpowiedzialności finansowej wykonawcy;
- za okres trwania (żywotności) systemu uważamy okres eksploatacji do momentu całkowitego usunięcia starego systemu i pomalowania konstrukcji na nowo (ISO 4628–3).
- Przygotowanie powierzchni do malowania (PN–EN ISO 12944–4)
Wieloletnie badania prowadzone przez zainteresowane organizacje amerykańskie i Szwedzki Instytut Korozyjny (SIS) udowodniły, że najskuteczniejszą metodą przygotowania powierzchni jest obróbka strumieniowa. Wyniki opublikowano w 1967 roku. Wyniki tych badań stanowiły podstawę dla opracowania normy dla zakresu prowadzenia i kontroli przygotowania powierzchni do malowania ISO 8501, obowiązującej obecnie w Polsce jako PN–ISO 8501.
Podstawowymi dla praktycznego procesu przygotowania powierzchni są części PN–ISO 8501–1 oraz PN–ISO 8501–3.
Komentarze (0)