Rys. 1. Miejsca akumulacji wilgoci w powłoce i na stali [1].
Charakterystyka poszczególnych czynników wpływających na korozję podpowłokową
Przepuszczalność tlenu przez powłokę lakierową
Większość powłok lakierowych stosowanych w przemyśle nie jest dobrą barierą dla gazów. Pozostałe powłoki umożliwiają przedostanie się do podłoża wystarczającej ilości tlenu, aby utrzymać reakcję korozji zachodzącą na powierzchni metalowej [2].
Przepuszczalność pary wodnej
Woda w fazie gazowej może przeniknąć do powłok z taką samą łatwością jak tlen. Para wodna skrapla się na podłożu metalowym. Skroplona woda nie może przeniknąć znów przez powłokę lakierową i tworzy pęcherze pod tą powłoką, zwykle zawierając płyn o neutralnym pH. Dyfuzja do podłoża pokrytego powłoką lakierową pary wodnej jest większa niż wody [2].
Powłoki wchłaniają również ciekłą wodę, która jest brana do dużej objętości powłoki i, w zależności od typu powłoki, może powodować jej pęcznienie, oderwanie się od podłoża metalowego lub rozpuszczenie soli rozpuszczalnych. Cykliczne zwilżanie powierzchni lakierowanej pogarsza właściwości barierowe powłok ochronnych [2].
Wpływ wilgoci
Kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na trwałość powłok jest wilgoć. Jej źródłem może być woda lub/i para wodna pochodząca z powietrza, opadów deszczu i procesu jej kondensacji. Struktura powłoki ma charakter niejednorodny, co oznacza, że zawiera w sobie pory, mikropęknięcia lub inne nieciągłości, poprzez które może dyfundować woda zaabsorbowana przez powłokę. Taylor i Moongkhamklang zbadali zjawisko transportu wody i jonów przez powłokę epoksydową oraz ich wpływ na korozję lokalną podyktowaną obecnością wtrąceń międzymetalicznych w obrębie struktury podłoża metalowego [1].
Powstawanie pęcherzy
Degradacja powłoki ujawnia się pod postacią pęcherzy, które tworzą się na drodze zjawiska osmozy. Powłoka zachowuje się wówczas jak półprzepuszczalna membrana. Zanieczyszczenia jonowe obecne na granicy podłoże – powłoka sprzyjają powstawaniu agresywnego środowiska, czemu towarzyszy dyfuzja wody przez membranę powłoki. Ciśnienie osmotyczne wtedy wzrasta, co zwiększa ilość wody pod powłoką, która ulega odspojeniu od podłoża i zaczynają się tworzyć małe pęcherze. Jeżeli powłoka jest plastyczna i posiada niską przyczepność do podłoża, pęcherze powiększają się i większa powierzchnia powłoki ulega odspojeniu.
Komentarze (0)