• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Lakiernictwo Ciekłe

    Ekonomia lakierowania

    ponad rok temu  20.05.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Cyfryzacja umożliwia między innymi ciągłe monitorowanie stanu instalacji przemysłowych, konserwację predykcyjną oraz aktywną kontrolę jakości w czasie rzeczywistym.

    Cyfryzacja umożliwia między innymi ciągłe monitorowanie stanu instalacji przemysłowych, konserwację predykcyjną oraz aktywną kontrolę jakości w czasie rzeczywistym.

    Strona 1 z 3

    Sztuczna inteligencja zapewnia BMW wyższą dyspozycyjność instalacji oraz jakość

    Postępująca w lakierniach cyfryzacja zapowiada trwałe obniżenie kosztów operacyjnych, na przykład kosztów energii, zatrudnienia personelu lub materiałów. W perspektywie długoterminowej wpływa to na dalszą optymalizację kosztów produkcji i zracjonalizowane procesy. Kluczem do obniżenia kosztów jest wskaźnik OEE (tzw. całkowita efektywność wyposażenia).

    Dürr Systems AG z Bietigheim-Bissingen jako producent lakierni oferuje inteligentne procesy, produkty, fabryki i usługi określane mianem „Przemysł 4.0”. Strategia firmy, określana jako „digital@Dürr”, oprócz „inteligentnych produktów” obejmuje trzy inne kluczowe obszary: 

    • „Inteligentne usługi (smart services)”: inteligentne oferty usług poszerzone o połączenie online maszyn i instalacji;
    • „Inteligentne procesy (smart processes)”: efektywny rozwój, produkcja i dystrybucja produktów, instalacji i usług;
    • „Inteligentne fabryki (smart factories)”: cyfryzacja i tworzenie sieci produkcji, śledzenie i analiza danych.

    Powyższe obszary stanowią również bazę projektu dla BMW w Regensburgu. Projekt ten zakładał cyfryzację instalacji przemysłowych dla tamtejszej lakierni w celu poprawy wskaźnika OEE za pomocą innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania. Zadanie polegało na wprowadzeniu analizy big data z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji (AI). 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    – Podczas cyfryzacji lakierni zawsze chodzi o podwyższenie jakości produktu i produktywności, zwiększenie dyspozycyjności instalacji i elastyczność, a także obniżenie kosztów i krótszy czas wprowadzania produktu na rynek – podsumowuje dr Lars Friedrich, kierownik Działu Technologii Aplikacji w firmie Dürr. – Jednak wiąże się to również ze zmianami organizacyjnymi. Cyfryzacja jest procesem bardzo dynamicznym i wymaga elastycznych reakcji na zmiany na rynku, z tego powodu oprogramowanie musi być rozwijane w sposób ciągły i szybki. Dlatego stosowanie klasycznych metod do rozwoju produktu nie jest adekwatne. Chodzi o wprowadzenie adaptacyjnych metod pracy w tworzeniu oprogramowania i integrację cyfrowej fabryki z istniejącą organizacją. Nie można też zapomnieć o ludziach – różni specjaliści pracują w adaptacyjnych zespołach zgodnie z zasadami metod sztucznej inteligencji. 
    Istotą transformacji u producenta samochodów BMW jest z jednej strony oprogramowanie i odpowiednie rozwiązanie dostosowane do potrzeb obsługi, analizy i sterowania instalacjami, a z drugiej strony skomplikowane, samouczące się algorytmy, które zajmują się opracowywaniem dużych zbiorów danych (big data). Firma Dürr oferuje te produkty pod nazwą „DXQ”. Wymagają one interdyscyplinarnego zespołu składającego się z operatorów instalacji, personelu konserwacyjnego, analityków danych, ekspertów w dziedzinie aplikacji i personelu serwisowego. 
    – Jedną z najnowocześniejszych fabryk zbudowanych na świecie jest zakład BMW w Regensburgu – dodaje dr Lars Friedrich. – W ścisłej współpracy z producentem BMW mogliśmy przyczynić się do największej transformacji zakładu w całej jego historii. W tym celu wprowadziliśmy nowe roboty lakiernicze w kilku etapach, ale przede wszystkim zwiększyliśmy wskaźnik OEE dzięki naszym produktom „DXQ”. Konserwacja predykcyjna kluczowych komponentów zapewnia lepszą dyspozycyjność i jakość aplikacji. Jesteśmy szczególnie dumni z zastosowania po raz pierwszy uczenia maszynowego w naszych algorytmach. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Stosowane w BMW najnowocześniejsze instalacje przemysłowe zostały całkowicie zmienione na zintegrowany proces malowania.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik