• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 4(126)/2020

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    Lakiernictwo Ciekłe

    Ekonomia lakierowania

    ponad rok temu  01.09.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Poręczny i zasilany bateriami niskonapięciowy tester PosiTest LPD marki DeFelsko.

    Poręczny i zasilany bateriami niskonapięciowy tester PosiTest LPD marki DeFelsko.

    Strona 2 z 2

    Detektory wysokonapięciowe zazwyczaj są droższe i bardziej złożone od niskonapięciowych. Norma ISO 29601 zaleca płynną regulację napięcia co 0,1 kV w zakresie od 1 do 30 kV. Tak wysokie napięcia wymagają większej ostrożności operatora, ponieważ stwarzają ryzyko spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia powłoki, jeśli test nie będzie prowadzony prawidłowo. Sonda wykonana z przewodzącego materiału (metalowa lub gumowa dla delikatnych, podatnych na zarysowania powłok) przekazuje napięcie elektryczne na suchą powłokę, a tam, gdzie jej grubość jest niewystarczająca, tworzy zwarcie w postaci iskry. Napięcie testowe należy ustawić tak, aby umożliwić przebicie się przez słup powietrza (w przypadku porów występujących w powłoce), ale nie przez powłokę – parametrem, który umożliwia nam wyznaczenie optymalnej wartości napięcia jest wytrzymałość dielektryczna powietrza oraz materiału powłokowego. Mnożąc wartość wytrzymałości dielektrycznej przez grubość powłoki otrzymujemy wartość napięcia, które wywoła przebicie. Norma zdejmuje jednak z nas obowiązek wykonywania obliczeń, przedstawiając gotową tabelę dopasowującą wymagane napięcie dla powłok o zakresie grubości 500–8000 µm.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Na rynku dostępna jest szeroka gama elektrod i akcesoriów pozwalających na dostosowanie testerów szczelności do pracy w różnych warunkach.                    

    CIEKAWOSTKA: POMIAR NA BETONIE?

    Na ogół beton nie jest uważany za podłoże przewodzące, ponieważ jest znacznie mniej przewodzący niż metal. Jednak beton nadal może przewodzić wystarczającą ilość prądu, aby umożliwić działanie niskonapięciowych testerów szczelności. Wyzwaniem podczas przeprowadzania testów jest zapewnienie prawidłowego uziemienia instrumentu. Jeśli z betonu wystaje zbrojenie lub metal, podłączenie się do niego jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Alternatywą może być wbicie metalowego pręta w ziemię w pobliżu betonu – wilgotne podłoże będzie przewodzić prąd elektryczny między prętem a sondą. 

    ALEKSANDRA KOWALSKA
    Agencja Anticorr Gdańsk Sp. z o.o.  l  www.anticorr.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Różne designy urządzeń wysokonapięciowych: PosiTest HHD od DeFelsko (na górze) oraz Porotest 7 firmy ElektroPhysik (na dole).
    Uniwersalna elektroda szczotkowa do prostych i zakrzywionych powierzchni.
    Płaskie elektrody o dopasowanej szerokości przyspieszą inspekcję płaskich powierzchni.
    Elektrody sprężynowe umożliwiają kontrolę zewnętrznych powierzchni rur.
    Elektrody w kształcie dysku idealnie sprawdzą się wewnątrz rur.
    Delikatna elektroda wykonana z przewodzącej gumy zmniejszy ryzyko uszkodzenia powłoki
    Dodatek zwany „różdżką” zapewnia 1,5 m zasięgu sondy od generatora napięć – można go odstawić lub zawiesić na pasku, czyniąc pracę podczas przesuwania sondy lżejszą.
    Drążki przedłużające pozwolą sięgnąć w trudno dostępne miejsca.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...