Po tych dwóch etapach powinniśmy już tak naprawdę dość mocno zawęzić naszą listę poszukiwań. Osobiście po wywiadzie z klientem ja zazwyczaj nanoszę to sobie na tabelkę. Jej przykład poniżej.
Bardzo szybko z takiego względnie prostego wywiadu widzimy, że do naszej produkcji wystarczą produkty jednokomponentowe, ale z uwagą, że powinny to być raczej produkty z nieco wyższej półki – ze względu na wymaganą estetykę. Jednocześnie musimy uważać przy nakładaniu nawierzchni, ponieważ przy systemie Airless nie mamy większych szans na uzyskanie wysokiej estetyki i gładkości, która jest tutaj wymagana. Sprostanie wskazanym przez klienta wymaganiom będzie zatem wymagało nie tylko doboru odpowiedniego systemu lakierniczego, ale także inwestycji w inny sprzęt lakierniczy. W tym konkretnym wypadku będzie to zakup pompy membranowej lub zakup zbiornika ciśnieniowego i dobór właściwego pistoletu.
W naszym przykładzie zawęziliśmy poszukiwania do systemu jednokomponentowego. Ze względu na wymaganą estetykę oraz wysoki profil chropowatości zrezygnowałbym z wyboru gruntoemalii. Możemy więc zacząć zbierać oferty na dwuwarstwowy system 1K wysokiej jakości.
Porównanie kosztów procesowych
Przechodzimy zatem do ostatniego etapu porównań i ostatecznej decyzji o wyborze. Zakładam, że przeprowadziliśmy ostateczne próby i wiemy, które z systemów spełniają nasze wymogi z etapu I i etapu II. Sprawdzamy zatem:
- czasy schnięcia, które przecież mają wpływ na koszty procesu;
- liczymy czas (koszt) potrzebny na lakierowanie – np. jeśli możemy uzyskać ten sam efekt przy cieńszej warstwie, to prawdopodobnie możemy lakierować na tzw. jeden raz, a nie w dwóch podejściach (ilość RBH potrzebnych na proces lakierowania);
- czy dany produkt wymaga suszenia w wysokich temperaturach, a następnie porównujemy teoretyczne koszty tego grzania w zależności od danego produktu;
- koszty emisji lotnych związków organicznych;
- zużycie materiałów okołolakierniczych;
- wszelkie inne koszty procesowe niezbędne przy lakierowaniu danym systemem lakierniczym.
W ten sposób uzyskamy łączny koszt procesowy. Możemy ten koszt przydzielić danemu elementowi lub wyliczyć koszt procesu z uwzględnieniem zużycia materiałów lakierniczych na 1 mkw. powierzchni. Dopiero tak przeprowadzona analiza pozwoli nam rzetelnie i świadomie porównać koszty danego systemu lakierniczego.
Karol Polechoński
Business Development Manager
MULTICHEM Sp. z o.o.
www.multichem.pl
Komentarze (0)