Właściwy wybór systemu malarskiego według normy PN–EN ISO 12944
W praktyce antykorozyjnej bardzo ważnym elementem jest właściwy wybór systemu malarskiego. Obejmuje on proces przygotowania powierzchni oraz zestaw farb, które mają za zadanie zabezpieczyć antykorozyjnie lakierowany detal. W większości przypadków powłoka malarska składa się z więcej niż jednej warstwy farby, które w odpowiednim połączeniu tworzą system lakierniczy.
Właściwy dobór systemu malarskiego nie jest zadaniem prostym, ponieważ zależy od wielu czynników. Zaliczyć do niego możemy kategorię korozyjności środowiska, w którym pracuje detal, rodzaj lakierowanego detalu (rodzaj metalu, charakterystyka konstrukcyjna), parametry estetyczne (struktura powierzchni, połysk), warunki malowania, specjalne wymagania jakościowe (np. ogniochronność, odporność na wysokie temperatury) oraz aspekty kosztowe dobieranego systemu.
Podstawowym narzędziem pomocnym przy wyborze systemu jest norma PN–EN ISO 12944, która określa środowiska atmosfery korozyjnej, okresy trwałości oraz podaje schematy zastosowań systemów.
Na podstawie merytorycznego opisu poszczególnych środowisk dopasowuje się wybraną klasyfikację do lakierowanego detalu. Warto jednak pamiętać, że klasyfikacja nie obejmuje szczególnych warunków, które mogą degradować powłokę, takie jak np. agresywne środki myjące, kwaśne lub silnie zasadowe materiały, z którymi ma kontakt system malarski oraz wszelkiego rodzaju paliwa i oleje.
Znakomitym uzupełnieniem właściwego wyboru systemu malarskiego jest posiłkowanie się doświadczeniem firm produkujących farby lub ośrodków badawczych. Bardzo dobrym partnerem, który może pomóc w tych kwestiach, jest firma NOVOL ze swoim doświadczeniem i wiedzą, a szczególnie dział Industrial. W jednym z najnowocześniejszych laboratoriów badawczo-rozwojowych w tej części Europy powstają specjalistyczne systemy malarskie, które bardzo często są opracowywane indywidualnie pod potrzeby klientów.
Na stronie industrial.novol.pl znajdą Państwo certyfikowane technologie uwzględniające specyfikę lakierowanego detalu, podłoże, środowisko korozyjności, trwałość oraz koszty. Uwzględnienie tych wszystkich czynników, połączone z długoletnim doświadczeniem firmy NOVOL, powoduje, że dobór systemu malarskiego przez klienta jest bardzo prosty i efektywny.
Innym narzędziem pomocnym w konstruowaniu technologii lakierowania jest „konfigurator technologii”, który „krok po kroku” przeprowadzi Państwa przez proces doboru systemu farb. W systemie wprowadzamy podstawowe dane dotyczące powierzchni, stopnia przygotowania, klasy korozyjności, trwałości, rodzaju produktów (1K, 2K), stopnia połysku itp. Po wybraniu wszystkich opcji otrzymujemy rekomendowaną technologię lakierowania certyfikowaną przez NOVOL Industrial.
Podsumowując, wyboru systemu malarskiego można dokonać przy pomocy normy PN–EN ISO 12944, jednak warto skorzystać z doświadczenia producentów farb, jak w tym przypadku firmy NOVOL, i w sposób rozszerzony o rodzaj lakierowanego detalu i właściwości powłoki przygotować najbardziej optymalną technologię.
Grzegorz WojciechowskI
Dyrektor Marketingu INDUSTRIAL w NOVOL Sp. z o.o.
Komentarze (0)