Wizualizacja zintegrowanego systemu aplikacji farb 2K z robotem i rotacyjnym dzwonem natryskowym.
Korzystny zwrot z inwestycji
Inwestycja w sprzęt dla takiego systemu wynosi około
90 000 EUR. Szacuje się, że zwrot następuje w ciągu jednego roku. Wszystkie czynniki wpływające na zwrot z inwestycji należy uwzględnić w obliczeniach:
- koszt pracy (roboczogodziny),
- poprawę procesu (zwiększenie ilości części rocznie),
- redukcję zużycia materiałów procesowych, rozpuszczalników i materiałów eksploatacyjnych,
- lepsza jakość, mniej odrzuconych części, złom, koszty gwarancji.
Zredukowany całkowity koszt na część
Dodatkowa korzyść wykracza poza ROI, co oznacza, że zautomatyzowany proces malowania natryskowego zminimalizuje całkowity koszt wytworzenia części.
Jedna z dobrze znanych praktyk w kabinie lakierniczej w celu obniżenia całkowitych kosztów za część, to zdalna zmiana koloru i mieszanie. Odpady po płukaniu można zredukować nawet o 80% poprzez mieszanie w pobliżu aplikatora oraz poprzez zwiększenie sekwencji płukania i czasu zmiany koloru. Jest to dość oczywiste, ponieważ tylko strefa pomiędzy blokiem zmiany koloru i pompami dozującymi musi zostać przepłukana.
Dzięki inteligentnej kuchni farb można zdalnie monitorować i kontrolować najważniejsze parametry obiegu, takie jak ciśnienia, natężenia przepływu, poziomy zbiornika i prędkości mieszadła. Jest to mniej złożona i tańsza alternatywa dla zaawansowanego zdalnego monitorowania i sterowania dla całej lakierni – szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi, niestandardowymi systemami. Wszystkie komponenty są produktami standardowymi, co ułatwia ich konfigurację i instalację. Zarówno początkowe koszty inwestycji, jak i koszty instalacji są niższe.
Łatwa do zintegrowania technologia automatyzacji firmy Graco może znacznie poprawić produktywność lakierni, rentowność i jakość.
BART CLERX
Graco
IGOR TOKARSKI
igor.tokarski@graco.com
Komentarze (1)