• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 2(100)/2016

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  15.03.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Urządzenie ProMix PD2K pozwala na dużą elastyczność zmian kolorów przy niezwykle efektywnym systemie płukania, redukującym straty rozpuszczalników i farb nawet o 80%.

    Urządzenie ProMix PD2K pozwala na dużą elastyczność zmian kolorów przy niezwykle efektywnym systemie płukania, redukującym straty rozpuszczalników i farb nawet o 80%.

    Jak różne materiały lakiernicze wpływają na dobór urządzeń 2K?

    Systemy wielokomponentowe można konfigurować dla szerokiej gamy materiałów, w tym poliuretanów, żywic epoksydowych, wodorozcieńczalnych uretanów, lakierów konwersyjnych oraz materiałów szybkoschnących. W celu uzyskania optymalnych rezultatów dla danego materiału, trzeba będzie wybrać odpowiedni sprzęt 2K i odpowiednio go skonfigurować.

    Poliuretany są czułe na wilgoć i wymagają szczelnego systemu tak, by wilgoć z atmosfery nie mieszała się z tym materiałem. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę szczelne zbiorniki wyposażone w separatory wilgoci bazujące na azocie, zaś do podawania materiału uszczelnione pompy mieszkowe, pompy przeponowe oraz inne systemy odporne na wilgoć. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może spowodować szybkie zużycie uszczelnień pompy oraz to, że katalizator skrystalizuje się, blokując cały system.
    Jakkolwiek same materiały z żywic epoksydowych są stosunkowo łatwe w obsłudze, to problem może się pojawić, kiedy zostaną użyte w systemie 2K wraz z uretanami – na przykład jako podkład z żywicy epoksydowej oraz wierzchnia warstwa uretanowa. Epoksydy oraz poliuretany nigdy nie powinny być wykorzystywane na tej samej ścieżce płynu. Nie ma takiej ilości środków płuczących, które zagwarantowałyby, że w systemie nie zostaną żadne pozostałości niekompatybilnych chemicznie materiałów, które mogłyby zareagować i zainicjować blokowanie urządzenia. Aby zapewnić, że te dwa materiały nigdy się nie zmieszają, muszą zostać zastosowane i odpowiednio skonfigurowane oddzielne systemy 2K.



    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wodorozcieńczalne uretany stanowią kolejne wyzwanie. Bogaty w składniki nawilżające materiał podstawowy nie może zostać zmieszany z katalizatorem wrażliwym na wilgoć. Jeśli odbędzie się to niewłaściwie, może to prowadzić do powstania złej jakości powłok. Mieszanie musi nastąpić bezzwłocznie po zetknięciu się obydwu produktów, ponieważ w przeciwnym razie materiały zaczną się krystalizować. Aby mieć pewność, że materiały zostały prawidłowo wymieszane, należy zastosować dynamiczny system dozowania. Ponadto, należy uwzględnić dodatkową rolę środków płuczących. Zawory dozujące lub ich bloki, zarówno po stronie A (baza), jak i B (utwardzacz) powinny być przystosowane do niezależnego płukania. Strona A powinna być płukana przy pomocy wody, a strona B – rozpuszczalnikiem. Wreszcie ważne jest, żeby cała ilość katalizatora wrażliwego na wilgoć została usunięta z systemu, zanim zostanie wyłączony na noc.
    Otrzymywanie powłok konwersyjnych stawia również wyzwania, ponieważ stosuje się do nich katalizator na bazie kwasu. Katalizator taki będzie powodował korozję standardowych systemów 2K tak, że niezbędne stają się specjalne zestawy wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz z uszczelnieniami z teflonu PTFE. Dobry system dodatkowo powinien umożliwiać dokładne wypłukanie kwasu z systemu mieszającego, włączając w to mierniki przepływu tak, aby utrzymać go w dobrej kondycji.
    Jak sama nazwa wskazuje, materiały szybkoschnące mają krótką żywotność – często krótszą niż 15 minut. Przy zastosowaniu tych materiałów, nawet krótkie przerwy w procesie malowania będą bardzo często wymagały wypchnięcia i wypłukania wymieszanego materiału z linii, a to generowało wysokie koszty. Rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu, który ograniczy ilość materiału mieszanego w systemie, aby zmniejszyć koszty związane z koniecznością częstszego przepłukiwania.
    W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność zastąpienia standardowych mierników płynu nieinwazyjnymi miernikami Coriolisa. Mierzą one objętość płynu i szybkość przepływu bez konieczności umieszczania mierników zębatych lub innych układów mechanicznych na ścieżce płynu i są bardzo dokładne. Niektóre materiały mogą zawierać wypełniacze, które z biegiem czasu mogą osadzać się na zębach standardowych mierników i je blokować. Inne mogą być wrażliwe na naprężenia wywoływane przez pracujące zęby. Kwasy mogą spowodować uszkodzenie łożysk przepływomierza, blokować je i wskutek tego doprowadzić do mniejszej precyzji pomiaru. We wszystkich takich przypadkach, w celu ograniczenia ilości konserwacji i zapewnienia bezawaryjnej pracy systemu, może być zastosowany miernik Coriolisa.
    W tabeli podsumowano różne omawiane materiały i zalecaną konfigurację systemu. Przy pomocy swojego dystrybutora Graco, możecie Państwo zaoszczędzić czas i pieniądze, eliminując potencjalne problemy z Państwa materiałami 2K.

    Więcej informacji na stronie: http://graco2k.eu        

    Igor Tokarski
    Graco BVBA

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...