W zakładzie firmy Liebherr w Ehingen są opracowywane, konstruowane i malowane żurawie teleskopowe z masztem kratownicowym.
Linia lakiernicza do malowania elementów dźwigów
Malowanie dużych elementów stawia producentów przed równie dużymi wyzwaniami. Jeden z producentów żurawi samojezdnych poszukiwał odpowiedniego rozwiązania dla malowania części o maksymalnej długości 15 metrów. Od października 2016 r. eksploatuje efektowną linię lakierniczą, składającą się z czterech kabin lakierniczych.
Już na długo przed rozpoczęciem projektu decydenci w firmie Liebherr-Werke Ehingen mieli dobre doświadczenia z obydwoma przedsiębiorstwami realizującymi projekt: zarówno z producentem urządzeń i pomp Wagner, jak i z Thüma Maschinen und Service GmbH z miejscowości Gotha, który zajął się projektowaniem, dostawą, montażem i uruchomieniem całej linii. – Przez kilka miesięcy mieliśmy możliwość testowania kompletnej linii – mówi Thomas Nüssle z firmy Liebherr, kierownik ds. planowania zakładu. – Ostatecznie przekonały nas takie czynniki jak doradztwo, serwis i produkty.
Innowacyjne przewody obiegowe
Cała linia składa się z centralnego systemu podawania farby umieszczonej w zbiornikach oraz czterech kabin lakierniczych. Do pomieszczenia z centralnym systemem podawania, farba podkładowa, farba nawierzchniowa, utwardzacz oraz rozcieńczalnik są dostarczane w 1000-litrowych zbiornikach. Tutaj odbywa się także ich mieszanie i przygotowywanie do aplikacji w oddzielnych pojemnikach roboczych ze stali nierdzewnej. Siedem pomp typu Puma 8-300 firmy Wagner transportuje farbę systemem rurociągów z wykorzystaniem niskiego ciśnienia do kabin lakierniczych. – Odległość między centralą podawania farby a kabinami lakierniczymi jest duża – wyjaśnia Tino Seifert, dyrektor zarządzający w firmie Thüma. – Aby móc dostarczać farbę do dziesięciu pistoletów lakierniczych jednocześnie, skonstruowaliśmy indywidualny system przewodów obiegowych z możliwością zmiany kierunku podawania farby.
3K zamiast 2K
Cechą szczególną w koncepcji lakierni jest możliwość domieszania do podkładu w każdym urządzeniu mieszająco-dozującym 2K niewielkiej ilości kolejno nakładanego lakieru nawierzchniowego. Powoduje to zabarwienie białego lub szarego podkładu, dzięki czemu uzyskiwane jest optymalne krycie lakierem nawierzchniowym, a ostatecznie lepszy efekt końcowy. – Właściwie urządzenie 2K Comfort jest systemem dwuskładnikowym, na bazie którego firma Wagner opracowała wariant 3K – kontynuuje Tino Seifert. – A przy tym dozowanie utwardzacza, jak również lakieru nawierzchniowego odbywa się automatycznie za pomocą systemu AIS.
Komentarze (0)