Jaki kompresor wybrać do zasilania pistoletu lakierniczego HVLP?
Technologia natrysku HVLP została zdefiniowana i zastosowana przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, która w latach 70. XX wieku określiła przepisy dotyczące HVLP: wydajność transferu musi wynosić co najmniej 65%, aby zminimalizować straty materiału.
Dodatkowo, wymagane jest maks. 0,7 bara/10 psi na głowicy powietrznej pistoletu, aby uniknąć zanieczyszczenia powietrza w przypadku konwencjonalnych pistoletów natryskowych. Pistolet natryskowy HVLP FPro, zamiast wysokiego ciśnienia, wykorzystuje dużą ilość powietrza przechodzącego przez pistolet do atomizacji farby.
Technologia natrysku HVLP pozwala uniknąć zanieczyszczeń i zminimalizować odpady materiałowe
HVLP oznacza wysoką objętość − niskie ciśnienie. A dokładniej oznacza to dużą objętość (HV) powietrza wychodzącego przez głowicę powietrzną i niskie ciśnienie (LP) powietrza na uchwycie. Zamiast podmuchu powietrza o ciśnieniu 3,5 bara/50 psi, jak w pistolecie starego typu, z pistoletu HVLP będzie wydobywało się tylko około 0,7 bara/10 psi. W bardzo starym modelu pistoletu, 50 psi umieszcza tyle samo farby w powietrzu, co na elemencie.
Jakiego kompresora potrzebuję, aby wykorzystać wszystkie zalety ręcznego pistoletu FPro HVLP?
Pistolety HVLP wymagają dużej ilości powietrza, więc trzeba mieć kompresor o większej wydajności, niż te używane do prac domowych. Aby natryskiwać pełną gamę produktów końcowych, potrzebna jest co najmniej sprężarka o mocy 21⁄2 do 3 HP ze zbiornikiem o pojemności 75 litrów. Taki rozmiar pozwala na efektywne rozpylanie produktu i dostarczanie stałego ciśnienia powietrza do pistoletu. Dzięki temu systemowi można regulować ciśnienie i lepkość płynu w zależności od potrzeb.
HVLP jest przyjazny dla środowiska: oczywiście maski powinny być noszone jako środek ostrożności, ale z pistoletem natryskowym HVLP osoba natryskująca będzie narażona na mniejszy niebezpieczny dla zdrowia odkurz.
Komentarze (0)