Zabezpieczenie elementu pojazdu użytkowego systemem URA-POX 028 z nawierzchnią akrylową rozcieńczalnikową o obniżonym LZO URKI-VOC.
Postaw na farby wodorozcieńczalne
Wiele osób zajmujących się zabezpieczeniem powierzchni stalowych, aluminiowych, ocynkowanych czy z tworzyw sztucznych, słysząc, że można malować produktami na bazie wody, tzn. rozcieńczać wodą, nie dowierza. Jednak jest to prawda i w wielu branżach zajmujących się nakładaniem powłok takie farby istnieją już od wielu lat i mają się bardzo dobrze.
Produkty na bazie wody są bardzo popularne w branży malowania tworzyw sztucznych i szkła, głównie dekoracyjnego. Zazwyczaj stosuje się produkty, które mają bardzo dobrą przyczepność do różnego rodzaju tworzyw sztucznych bez stosowania promotorów adhezji. Głównym zadaniem tego typu farb jest nadanie odpowiedniego efektu dekoracyjnego, koloru, struktury lub połysku.
Bardzo istotne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza do aplikacji i suszenia powłok na bazie wody. Woda potrzebuje znacznie więcej czasu i energii do odparowania w porównaniu do rozpuszczalników organicznych. Cały proces wymaga utrzymania odpowiedniej temperatury produktów, podłoża, wilgotności i bardzo dobrej wentylacji. Wszystko to sprawia, że nie każdy zakład zajmujący się nakładaniem powłok jest w stanie sprostać tym wymaganiom.
Pytanie, jak się ma ekologia do tego typu farb? Ekologia dotyczy lotnych związków organicznych (LZO). W standardowych produktach rozcieńczalnikowych, w zależności od gatunku i zastosowania farby, zawartość LZO może wynieść od 400 g/l do około 800 g/l. Tak duża emisja lotnych związków organicznych powoduje wprowadzenie zanieczyszczeń do atmosfery. W przypadku wodnych produktów ta emisja zredukowana jest do 250 g/l, a niekiedy nawet dużo poniżej 100 g/l. Mimo że farby na bazie wody mogą być droższe od konwencjonalnych rozpuszczalnikowych, często za wyborem przemawia znaczne obniżenie emisji LZO, a co za tym idzie, niższe opłaty środowiskowe.
Firma Grupa CSV działa w branży powłok do zabezpieczenia podłoży przed szkodliwym wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Od ponad piętnastu lat współpracuje z producentem antykorozyjnych farb przemysłowych z Hiszpanii marki BESA. W swojej ofercie posiada wiele materiałów przeznaczonych specjalnie do przygotowania podłoży przed wykonaniem obróbki podłoża oraz produkty do zabezpieczenia powierzchni przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych po wykonaniu obróbki ściernej. W swej ofercie BESA posiada zarówno systemy lakiernicze do tworzyw sztucznych i szkła dekoracyjnego, jak i szeroką gamę produktów do malowania antykorozyjnego.
Komentarze (0)