• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 2(106)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  18.04.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Przykład zestawu farb wodorozcieńczalnych (podkład wodny, lakier bazowy wodorozcieńczalny, transparenty lakier poliuretanowy wodny). Producent Valtra.

    Przykład zestawu farb wodorozcieńczalnych (podkład wodny, lakier bazowy wodorozcieńczalny, transparenty lakier poliuretanowy wodny). Producent Valtra.

    Strona 5 z 6

    Wyroby wodorozcieńczalne 
    Farby wodne, niezależnie od rodzaju zastosowanego spoiwa, mają bardzo niską zawartość lotnych związków organicznych (nawet do 20 g/l). W krajach skandynawskich farby wodorozcieńczalne wypierają swoje rozpuszczalnikowe odpowiedniki w wielu branżach, w tym produkcji maszyn rolniczych, budowlanych i pojazdów użytkowych. Świadomość proekologiczna oraz wysokie opłaty za emisję do atmosfery są czynnikami decydującymi o zmianach. W ofercie Tikkurila znajdują się wodorozcieńczalne farby epoksydowe, poliuretanowe, alkidowe oraz akrylowe. Doradcy techniczni Tikkurila dysponują niezbędną wiedzą i narzędziami potrzebnymi do wdrożenia takich produktów u obecnych i potencjalnych klientów. Należy pamiętać, że wyroby wodne w stosunku do wersji opartych na rozpuszczalnikach organicznych wymagają bardziej starannego przygotowania podłoża, a sam proces utwardzania wymaga kontrolowania temperatury i wilgotności. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
      
    Zestawy hybrydowe (mieszane)
    Klienci Tikkurila z rynków skandynawskich bardzo często stosują systemy hybrydowe w celu obniżenia emisji lotnych związków organicznych (LZO) do takiego poziomu, by nie przekraczać dopuszczalnych norm, a co za tym idzie, nie ponosić kosztów opłat środowiskowych. Najczęściej stosowaną hybrydą jest wodorozcieńczalny, jednoskładnikowy podkład akrylowy, bądź wodorozcieńczalny grunt epoksydowy i rozcieńczalnikowa, poliuretanowa warstwa nawierzchniowa. Firma Sampo z Finlandii stosuje wodny jednoskładnikowy, szybkoschnący grunt akrylowy Fontecryl AP, charakteryzujący się niską zawartość lotnych związków organicznych (120 g/l), szybkim czasem schnięcia i możliwością szybkiego przemalowania farbą rozcieńczalnikową Temadur SC-F 80.

    Polimoczniki
    Klasyczne zestawy rozpuszczalnikowych farb dwuskładnikowych mają przy lepkości roboczej zawartość LZO na poziomie bliskim dopuszczalnego (obecnie 500 g/l). Producenci farb poszukują alternatywnych rozwiązań ograniczających ilość lotnych związków organicznych w farbie gotowej do aplikacji. Farby polimocznikowe są odpowiedzią na takie wyzwania. W ostatnich pięciu latach wdrożono kilkanaście farb polimocznikowych lub hybryd poliuretanowo-polimocznikowych. Produkty te cechują się bardzo wysoką zawartością części stałych, na ogół około 80%, i małą ilością LZO, poniżej 250 g/l. Powłoki wytworzone z takich farb, oprócz bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej, cechuje bardzo dobra odporność korozyjna. Powłoka z farby polimocznikowej o grubości 120 µm wytrzymuje w komorze solnej podobne testy co klasyczny zestaw epoksydowo-poliuretanowy o grubości 160 µm. Istotną zaletą farb polimocznikowych jest sposób i czas ich utwardzania. Do przyśpieszenia utwardzania nie jest potrzebne podniesienie temperatury, a jedynie podniesienie wilgotności. 
    Dobrym przykładem jest farba Tikkurila Temasolid EZ 80 nałożona na grubość 120 µm - w temperaturze 23°C przy wilgotności względnej 20% osiąga suchość do transportu po 2,5 godziny, a przy wilgotności 80% czas ten skraca się do 40 minut. Produkt dedykowany jest pod aplikację w osłonie powietrza, a minimalne rozcieńczenie rzędu 3-5% powoduje bardzo dobre zachowanie przy aplikacji metodą elektrostatyczną. 
    Ograniczeniem do stosowania wyrobów polimocznikowych jest ich czas życia – na ogół wynoszący 15 do 30 min. Dlatego też wyrób dedykowany jest do stosowania w malarniach wyposażonych w systemy wielokomponentowe. 
    Farby polimocznikowe mają najwyższy koszt jednostkowy za litr mieszaniny w porównaniu z innymi farbami ciekłymi stosowanymi przy malowaniu maszyn rolniczych. Należy jednak pamiętać, że całkowity koszt wytworzenia powłoki to również opłaty za emisje oraz koszty związanie z utwardzaniem powłok (grzaniem). Decyzja dotycząca stosowania takiego rozwiązania powinna być przeanalizowana indywidualnie przez każdą firmę, ponieważ zyski płynące z obniżenia kosztów utwardzania oraz zmniejszenia emisji LZO będą inne dla każdego zakładu. W przypadku firm, gdzie malarnia i miejsce na pole odkładcze są „wąskim gardłem” całego procesu produkcyjnego warto rozważyć zastosowanie powłok typu gruntoemalia, które po wstępnym wyschnięciu, mogą prawidłowo utwardzać się na zewnątrz pomieszczeń. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot 1. Przykład maszyny zabezpieczonej zestawem TA30 alkidowo-alkidowym. Producent P.P.H.U. TRAK-MET.
    Fot. 2. Przykład maszyny rolniczej zabezpieczonej zestawem PL10 epoksydowo-poliuretanowym. Producent METAL-FACH Sp. z o.o.
    Fot. 3. Kabiny na polu odkładczym Firmy Prywatnej KOJA.
    Fot. 4. Przykład maszyny rolniczej zabezpieczonej zestawem jednowarstwowym poliuretanowym. Producent McHale.
    Fot. 5. Przykład zestawu farb wodorozcieńczalnych (podkład wodny, lakier bazowy wodorozcieńczalny, transparenty lakier poliuretanowy wodny). Producent Valtra.
    Fot. 6. Przykład zestawu hybrydowego (podkład wodny akrylowy, nawierzchnia rozcieńczalnikowy poliuretan). Producent Sampo Rosenlew.
    Fot. 7. Przykład zastosowania farby polimocznikowej. Producent Drivex.
    Rys. 1. Wpływ koloru podkładu na efekt końcowy wymalowania w kolorze żółtym lub pomarańczowym.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...