Faza 2 – noc
Podczas zimnych nocy kondensacja wilgoci na nieizolowanych termicznie blachach jest na tyle intensywna, że wilgoć zbiera się w postaci kropel i zaczyna skapywać. Powierzchnia pomalowana farbą Tikkurila Grafotherm pochłania wilgoć.
Faza 3 – rano
Temperatura powierzchni staje się wyższa od temperatury punktu rosy. Blachy nieizolowane powoli się osuszają, a z powłoki Tikkurila Grafotherm wyparowuje wilgoć i w krótkim czasie jest ona gotowa do kolejnego cyklu wilgotnego.
Farby Tikkurila Grafotherm produkowane są w wersjach do aplikacji za pomocą tradycyjnych narzędzi (pędzel, wałek), natrysku pneumatycznego i hydrodynamicznego oraz aplikacji na liniach produkcyjnych, np. przy produkcji blach dachowych.
Tikkurila Acoustics – farby ograniczające wibracje i hałas
Dzięki porowatej strukturze oraz odpowiedniej kompozycji żywic i dodatków ograniczają wibracje blach oraz pochłaniają część dźwięków – Tan Delta (złożony) 0,116 dla farby Tikkurila Acoustics i Tan Delta (złożony) 0,19 dla farby Tikkurila Acoustics Line.
Główne zastosowanie to tłumienie hałasu i ograniczenie wibracji w:
- ciągach wentylacyjnych
- pojazdach kołowych
- pojazdach szynowych
Dzięki swojej porowatej strukturze farby Tikkurila Acoustics również posiadają ograniczone zdolności do zapobiegania skutkom kondensacji wilgoci.
Tikkurila Climate Cooler – farby obniżające temperaturę w budynkach
Nienagrzewające się dachy to jeden z najszybszych sposobów, aby przy jak najniższych kosztach obniżyć temperaturę w budynku. W słoneczne dni pomieszczenia w budynkach silnie się nagrzewają, dach jest jedną z głównych dróg przenikania ciepła. Dzięki farbom Tikkurila Climate Cooler potrzeba mniej energii na zasilenie klimatyzacji, a tym samym obniżona zostaje emisja związków węgla do atmosfery. To jedna z dróg spowalniania zachodzących zmian klimatycznych.Tikkurila oferuje „inteligentny system” malowania dachów odbijający promieniowanie słoneczne. System nie wpływa na przewodność cieplną dachu, więc nie powoduje jego dodatkowego schładzania w zimie, natomiast w lecie ogranicza nagrzewanie, przez co zmniejsza potrzebę stosowania klimatyzacji i ma korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na klimat wewnątrz budynku, pomagając obniżyć rachunki za energię elektryczną.
Powłoka Tikkurila w kolorze białym odbija do 80% słonecznego promieniowania podczerwonego w porównaniu z dachem krytym czarną papą bitumiczną. Dokładna ilość odbitych promieni zależy od systemu powłok malarskich, koloru powłoki oraz typu dachu i materiału, jakim został pokryty.
Michał Jaczewski
michal.jaczewski@tikkurila.com
Komentarze (0)