Ze względu na modernizację przestój wielokondygnacyjnej lakierni trwał jedynie 6 tygodni. „Sercem” lakierni są 24 roboty, które zajmują mało miejsca. Prace modernizacyjne w zakładzie w Szanghaju trwały łącznie 12 tygodni.
Wanny do malowania KTL
Już podczas opróżniania wanny do malowania KTL o wymiarach 25 × 3,7 × 3,6 m okazało się, że pierwotnie zaplanowane naprawy częściowe nie wystarczą. Zatem poświęcono dodatkowy czas i pracę na rozbiórkę i odnowienie całej powierzchni wanny. Jednocześnie zespół 120 pracowników zoptymalizował system rurociągów, zmodernizował obieg anolitu i wyposażył wannę w dodatkowe 53 nowoczesne komory procesu. Następnie została wymieniona suszarka KTL oraz zintegrowano nowe agregaty grzewcze. – To nie było łatwe przedsięwzięcie – wyjaśnia Rebmann. – Starą suszarkę podwieszoną na konstrukcji szynowej pod dachem przetransportowaliśmy przez lakiernię na zewnątrz hali i wwieźliśmy na jej miejsce nową suszarkę o wymiarach 129 × 4,4 × 3,3 m, złożoną z 25 części.
Kabina lakiernicza
W obszarze kabiny lakierniczej modernizacji wymagały dwa podnośniki karoserii, które z prędkością 150 m/min dostarczają je na poziomy lakierowania na wysokości 16 m,
a stamtąd z powrotem bezpiecznie przenoszą karoserie w dolne partie. W kabinach lakierniczych również wykonano sporo pracy: dostarczono i zamontowano nowe kabiny natryskowe dla wypełniacza, lakieru bazowego i kryjącego, a także zainstalowano nowoczesne urządzenie gaśnicze wraz z systemem detekcji rozpuszczalnika. Ponadto, z kabiny wypełniacza, lakieru bazowego i nawierzchniowego ekipa usunęła urządzenia boczne i dachowe oraz zainstalowała 24 roboty lakiernicze. – W tym miejscu naprawdę udało nam się stworzyć dużo wolnej przestrzeni, ponieważ nowoczesne roboty lakiernicze zajmują mniej miejsca i są bardziej elastyczne niż stosowane do tej pory tzw. roboty bramowe – podkreśla menedżer projektu z Dürr w Chinach.
Etap testowania
Finał prac modernizacyjnych zaplanowano na siódmy tydzień. – Ogromne zmiany były widoczne zwłaszcza w pierwszych tygodniach prac – podsumowuje Ronald Fein. – Ale wiedzieliśmy, że pod koniec zostaną jeszcze drobne prace wykończeniowe. Dotyczyło to przede wszystkim elektryki i transportu technologicznego. Położyliśmy 200 m szyn wysokoprądowych, 120 km kabli i 14 km przewodów obiegowych farby, przezbroiliśmy 100 szaf sterowniczych i zamontowaliśmy 500 nowych przenośników typu skid. Bardzo wcześnie przetestowano oddzielnie poszczególne obszary lakierni. Już na etapie trwania budowy nowe „skidy” musiały być gotowe do przetestowania w określonych miejscach na budowie. Ale oczywiście czekaliśmy cały czas w napięciu, ponieważ współdziałanie wszystkich elementów, niczym ułożone puzzle, można było zobaczyć dopiero 8 maja, kiedy to pierwsza karoseria przeszła cały proces lakierowania i spełniła wszystkie czasowe i jakościowe wymogi.
Stanisław Zęgota, Dürr Poland Sp. z o.o.
Application Technology – Industrial Products
Komentarze (0)