• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 6(128)/2020

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  04.01.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Urządzenia do dozowania farb 2K ProMix PD2K odgrywają kluczową rolę w cyfryzacji linii lakierniczych Pieffeci

    Włoska firma Pieffeci zajmuje się podwykonawstwem z zakresu procesów przemysłowych, takich jak powlekanie dla dużych grup przemysłowych. Jej działalność obejmuje produkcję, zarządzanie technologię i konserwację instalacji. Ponadto zajmuje się ona również projektowaniem dla swoich klientów nowych systemów oraz nadzoruje ich dostawę, montaż i rozruch. 

    Od roku 2001 Pieffeci zarządza linią powlekania osi FPT Industrial w Turynie. FPT Industrial zajmuje się opracowywaniem, produkcją, sprzedażą i obsługą układów napędowych pod marką CNH Industrial wykorzystywanych w pojazdach użytkowanych na drogach oraz poza nimi, a także w obrębie zastosowań morskich i wytwarzania energii. Jest jednym z ogólnoświatowych liderów w dziedzinie silników, osi i przekładni sektora przemysłowego.
    Działalność Pieffeci jest ściśle powiązana z procesami produkcyjnymi FPT. W momencie ukończenia procesu montażowego w FPT świeżo złożone elementy od razu trafiają na przenośnik podwieszany prowadzący bezpośrednio do lakierni. Tutaj produkty poddawane są powlekaniu i drobnym poprawkom, a następnie przygotowywane do bezpośredniej wysyłki do magazynu FPT.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Cyfryzacja hali produkcyjnej

    W 2017 roku firma Pieffeci rozpoczęła program cyfryzacji pod nazwą „Plant Supervisor”. Celem było stworzenie wzajemnie powiązanego systemu, który gwarantowałby jakość i identyfikowalność produktów, nieustannie monitorował warunki pracy i parametry procesów oraz dokonywał cyfryzacji i automatyzacji operacji, które dotąd wykonywane były ręcznie. Korzyścią ogólną miało być zwiększenie wydajności całego procesu produkcyjnego. 
    Pierwszym krokiem było oznakowanie wszystkich obrabianych części etykietami RFID w taki sposób, aby można było je identyfikować i śledzić za pomocą jedenastu czytników RFID. Pozwoliło to na kontrolowanie wszystkich parametrów procesów w obrębie każdego stanowiska linii powlekania. Dalsze prace obejmowały instalację czujników i siłowników w całym zakładzie produkcyjnym; wdrożenie Systemu Zarządzania Produkcją (MES) łączącego się ze sterownikami PLC maszyn oraz zakładowymi systemami informatycznymi, a także wprowadzenie zdalnie sterowanych maszyn celem poprawy kontroli nad wszystkimi parametrami powlekania.

    Nowe mieszalniki farb firmy Graco

    Najważniejszym celem wdrażanego programu cyfryzacji była przede wszystkim optymalizacja procesów mieszania farb dwuskładnikowych w celu poprawy jakości powłok. Nie mniej istotnym czynnikiem była również jednoczesna racjonalizacja zużycia i aplikacji farb poprzez ograniczenie konieczności wykonywania drobnych poprawek. Mając na względzie te cele, firma Pieffeci zdecydowała się na instalację nowych, wyporowych systemów dozowania ProMix PD2K firmy Graco współpracujących z robotami Gaiotto Automation montowanymi w kabinach przeznaczonych do nakładania podkładów i emalii.
    Urządzenie ProMix PD2K miesza materiał w pobliżu pistoletu, co w rezultacie znacząco zmniejsza strefę przepłukiwania. Dzięki temu klienci zużywają mniej farby, ponoszą mniejsze koszty utylizacji oraz mogą dokonywać znacznie szybszej zmiany kolorów. Z kolei dzięki ograniczonej ilości mieszanego w systemie materiału urządzenie ProMix PD2K doskonale nadaje się do materiałów o krótkiej żywotności. Dodatkowo zapewniana jest również kompatybilność z materiałami na bazie kwasu.

    Pieffeci była pierwszą firmą we Włoszech, która zainstalowała tego typu nowe maszyny przeznaczone do mieszania farb. Pierwszy projekt pilotażowy został zrealizowany w październiku 2017 roku i obejmował wprowadzenie jednego mieszalnika. Następnie, po odpowiednim dostrojeniu i potwierdzeniu swojej niezawodności, dozowniki ProMix PD2K ostatecznie zastąpiły poprzednie dozowniki Graco Promix 2KS. 
    Ścisły kontakt pomiędzy inżynierami Graco i Gaiotto umożliwił opracowanie protokołu komunikacyjnego pomiędzy sterownikami PLC różnych maszyn a MES, czego celem było zapewnienie identyfikowalności produktów, monitorowanie zużycia oraz prowadzenie konserwacji zapobiegawczych.
    Nowe dozowniki firmy Graco zostały podłączone do sieci LAN za pośrednictwem specjalnych bram umożliwiających zarówno podłączenie, jak i sterowanie zdalne przy użyciu zakładowego systemu oprogramowania zarządzającego. Mieszalniki uzyskują dane o wymaganym natężeniu przepływu farby bezpośrednio ze sterowników PLC połączonych z pakietem oprogramowania MES, a wraz z końcem każdego cyklu wysyłają dane o zużyciu z powrotem do sterowników PLC, które następnie przekazywane są do MES.
    Ponadto czujniki monitorują także parametry obróbki wstępnej, parametry nakładanych przez roboty powłok, rzeczywiste zużycie farb, szybkość katalizy, stan wykorzystywanych i przygotowywanych farb, warunki środowiskowe w kabinach lakierniczych oraz temperatury suszenia. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Nowe systemy dozowania ProMix PD2K firmy Graco współpracują z robotami, które zamontowano w kabinach przeznaczonych do nakładania podkładów i emalii.
    Firma Pieffeci jest w stanie na bieżąco monitorować wszystkie prace wykonywane w różnych obszarach zakładu. Cyfryzacja i automatyzacja była celem programu „Plant Supervisor”.
    Dzięki urządzeniu ProMix PD2K zużywa się mniej farby, ponoszone są mniejsze koszty utylizacji oraz można dokonywać znacznie szybszej zmiany kolorów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...