
Czyli jak zadbać o komfortową i bezpieczną pracę w lakierni
Historia lakierowania natryskowego sięga końca XIX wieku, a za prekursora tej metody uważa się Josepha Binksa, który stworzył maszynę do bielenia ścian wykorzystującą pompę i dyszę. Jego pomysł zastosowano przy malowaniu ścian budynków wystawy w Chicago w 1893 roku. Następnie branża motoryzacyjna była motorem rozwoju pneumatycznych pistoletów natryskowych. Do malowania, oprócz pistoletu, potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie zapewniające dogodne warunki dla tego procesu.
Pierwsze kabiny lakiernicze były prostymi konstrukcjami mającymi na celu odizolowanie obszaru lakierowania od otoczenia. Wraz z biegiem lat lakiernie stawały się bardziej zaawansowane technologicznie. Zaczęto stosować systemy wentylacji i filtry powietrza, a także kontrolować temperaturę procesu oraz jego wilgotność.
Dzisiejsze kabiny to specjalistyczne odseparowane pomieszczenia, które zapewniają kontrolowane środowisko do lakierowania. Głównym ich zadaniem jest ochrona lakierowanej powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi w postaci zanieczyszczeń, a także zapewnienie lakiernikowi bezpiecznych warunków pracy. Współczesne kabiny to zamknięte ocieplone pomieszczenia, wyposażone wewnątrz w system filtrów i oświetlenia, a na zewnątrz w jednostki wentylacyjne, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza w trakcie malowania.
Przyjrzyjmy się rysunkowi, jak działają poszczególne systemy lakierni,...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.