Lakierowanie naczepy produktami NOVOL w firmie WIELTON.
Lakierowanie przemysłowe a ograniczenia związane z lotnymi związkami organicznymi
Obecnie dyrektywy europejskie i przepisy polskie w zakresie ograniczania emisji wymuszają na producentach wyrobów lakierowych oraz użytkownikach końcowych zmniejszania zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Zarówno producent farb, jak i lakiernia przemysłowa (instalacja) mają obowiązek ustawowy redukcji emisji na poziomie wprowadzanych do obrotu wyrobów oraz utrzymywania LZO w ramach przydzielonych standardów emisyjnych.
Przy obecnej, zwiększającej się produkcji duża część lakierni przemysłowych stoi przed dylematami wylakierowania większej ilości detali oraz utrzymania emisji LZO na tym samym poziomie. W praktyce można to osiągnąć na kilka sposobów. W niniejszym artykule postaramy się Państwu przybliżyć, jakie mamy w tym temacie możliwości.
Instalacje – zastosowanie systemu dopalania LZO
Jedną z metod ograniczania LZO w lakierniach przemysłowych jest zastosowanie w instalacji systemu dopalania. Obecnie stosowane są następujące rozwiązania w tym zakresie:
- Absorbery (złoża węglowe) – absorpcja zanieczyszczeń następuje na specjalnie dobranym do indywidualnych potrzeb złożu węglowym
- Dopalacze katalityczne – oczyszczanie powietrza odlotowego z urządzeń przemysłowych przy niskich temperaturach komory spalania, gdzie katalizatory dobierane są indywidualnie do występujących zanieczyszczeń
- Biofiltry – obróbka biologiczna opierająca się na zasadzie utleniania związków w obecności tlenu i mikroorganizmów
- Koncentrator zeolitowy + dopalacz – oczyszczenie powietrza odlotowego przy wykorzystaniu obracającego się rotoru wykonanego z hydrofobowego zeolitu oraz końcowe spalanie zanieczyszczonego powietrza
- Dopalacz termiczny – do oczyszczenia powietrza odlotowego z urządzeń przemysłowych przy wykorzystaniu ceramicznych akumulatorów ciepła.
Schemat prezentuje szczegółowo wymagania prawne, z jakimi mamy do czynienia w kwestii emisji
Zastosowanie aplikacji wysokociśnieniowej i elektrostatycznej
Kolejną z metod ograniczania LZO w lakierniach przemysłowych jest zastosowanie nowoczesnych technik aplikacji, na przykład:
aplikacja wysokociśnieniowa w osłonie powietrza AIRMIX – materiał sprężony pod wysokim ciśnieniem rzędu 100–200 barów atomizowany jest przez odpowiedniej średnicy dyszę, gdzie strumień farby dodatkowo osłaniany jest przez powietrze. Metoda ta pozwala uzyskać transfer farby na element do 60%.
Komentarze (0)