• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 5(121)/2019

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  08.10.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Lakierowanie naczepy produktami NOVOL w firmie WIELTON.

    Lakierowanie naczepy produktami NOVOL w firmie WIELTON.

    Strona 2 z 2

    Wyroby o zwiększonej zawartości części stałych

    W przypadku samych farb możemy zastosować wyroby o zwiększonej zwartości części stałych, a tym samym zmniejszonej emisji. Potocznie przyjęło się określenie tej klasy wyrobów jako UHS – Ultra High Solid (bardzo wysoka zawartość części stałych). Wyroby tego typu cechuje zawartość rozcieńczalników na poziomie do 30%. Pozwala to na obniżenie emisji LZO do 20%. 
    W ofercie firmy NOVOL znajduje się kilka systemów farb klasy UHS, które z powodzeniem mogą zostać zastosowane w zakresie lakierowania przemysłowego różnymi metodami aplikacji. 
    Jednym z nich jest  NOVORUST 2090 UHS – gruntoemalia poliuretanowa w połysku, która zapewnia znakomitą szczelność powłoki oraz idealną przyczepność do stali. Dobrana do produktu najwyższej jakości żywica zapewnia dobrą odporność mechaniczną i chemiczną oraz bardzo dobrą elastyczność. Produkt zawiera aktywne dodatki antykorozyjne na bazie tlenków glinu, cynku i fosforu, które to zapewniają perfekcyjne zabezpieczenie antykorozyjne. Innowacyjność tego produktu stanowią aktywne filtry, które chronią powłokę przed promieniowaniem UV i zapewniają eksploatację w zewnętrznych warunkach atmosferycznych. Najważniejszą cechą tego wyrobu jest jednak jego objętościowa zawartość części stałych na poziomie 60–70%, w zależności od koloru i technik aplikacji.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Istotną zaletą używania NOVORUST 2090 UHS jest otrzymanie powłoki antykorozyjnej za pomocą jednego produktu. Pozwala to zaoszczędzić ok. 70% czasów technologicznych. W tabeli nr 1 znajduje się porównanie lakierowania konstrukcji stalowej – ramy samochodu ciężarowego w technologii epoksyd plus poliuretan oraz z zastosowaniem gruntoemalii. 

    Zastosowanie produktów wodorozcieńczalnych 

    Kolejną z metod ograniczania LZO w lakierniach przemysłowych jest zastosowanie produktów wodorozcieńczalnych, które zamiast rozcieńczalników organicznych, mają wbudowaną w swoją strukturę wodę. Pozwala to na ograniczenie emisji LZO do 50 g/l. Jak widać po wartościach, jest to najbardziej wydajna metoda związana z redukcją szkodliwych substancji. 
    W ofercie firmy NOVOL znajdziemy kilka systemów wodorozcieńczalnych, które to z powodzeniem mogą zostać zastosowane w zakresie lakierowania przemysłowego różnymi metodami aplikacji. Jednym z niech jest system epoksydowo-poliuretanowy AQUAPRIMER EP 800 + AQUAPRIMER 100-90. Zestaw wyrobów oparty jest o najlepsze dostępne na rynku żywice wodorozcieńczalne pozwalające osiągnąć szybkie czasy odparowania między warstwami oraz ultraszybkie schnięcie końcowe. Wyroby z NOVOL AQUA nadają się do każdego rodzaju aplikacji, również wysokociśnieniowej i elektrostatycznej. Najważniejszą jednak ich cechą jest LZO na poziomie ok. 50 g/l, co pozwala znacząco obniżyć emisję. W tabeli nr 2 znajdziemy podstawowe właściwości produktów. 

    Podsumowując, metod ograniczenia LZO w lakierniach przemysłowych jest kilka. Oczywiście wybór najbardziej odpowiedniego wariantu dla danej instalacji pozostawiamy Państwu. Jednak jako producent farb sugerujemy rozpocząć ograniczenie emisji poprzez zmiany farb na bardziej ekologiczne. 
    Omówione metody ograniczenia LZO oraz systemy wodorozcieńczalne NOVOL/INDUSTRIAL zostały zaprezentowane w trakcie Konferencji Antykorozyjnej, która odbyła się na początku października w Pałacu w Mierzęcinie.      

    Grzegorz Wojciechowski
    NOVOL

    GALERIA ZDJĘĆ

    Lakierowanie naczepy produktami NOVOL w firmie WIELTON.
    Dopalacz termiczny zainstalowany w firmie NOVOL.
    Kategoria korozyjności C3 M – 120 µm.
    Kategoria korozyjności C3 M – GPS 120 µm.
    Tabela 1.
    Zawartość rozcieńczalników organicznych w %.
    Tabela 2.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...