• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 5(115)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Duże przekładnie w SEW-Eurodrive mają do 3,5 m długości i 1 m szerokości.

    Duże przekładnie w SEW-Eurodrive mają do 3,5 m długości i 1 m szerokości.

    Strona 1 z 3

    Powtarzalne wyniki mieszania farb w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny lakierniczej

    Renomowany producent technologii napędowej stosuje wyrafinowane rozwiązania mieszania kolorów i odpowiednio dopasowane pasty pigmentowe w celu uzyskania szybkiej i dokładnej powtarzalności kolorów bezpośrednio przy kabinie lakierniczej. W ten sposób istotnie redukuje czas i koszty związane z zakupem farb specjalnych.

    Temat ujednoliconego wyglądu staje się istotny dla coraz większej liczby branż – począwszy od łyżek do koparek, przez obrabiarki, po szafy sterownicze. Coraz więcej firm poszukuje indywidualnego i spójnego koloru dla własnych produktów. Od dawna dotyczy to także dużych przekładni. Firma SEW-Eurodrive jest znanym producentem napędów, która od 85 lat oferuje bardzo szeroką gamę produktów, od małych napędów po duże przekładnie, w 15 zakładach produkcyjnych na całym świecie. 

    Wielość materiałów i rozmiarów 

    W zakładzie produkcyjnym dużych przekładni przedsiębiorstwa SEW-Eurodrive w Bruchsal przekładnie mogą ważyć kilka ton. Wały zdawcze przekładni, o niekiedy ogromnej średnicy, wzbudzają w każdym konstruktorze urządzeń respekt przed ich spodziewaną siłą. Przekładnie mogą mieć do trzech metrów długości i jeden metr szerokości – oczywiście nie licząc jeszcze silnika. W SEW-Eurodrive przekładnie montowane są w gniazdach produkcyjnych – od początku do końca przez jednego pracownika. Podobnie jak to się ma u producentów samochodów sportowych, również w SEW-Eurodrive można zidentyfikować osobę, która montowała przekładnię. Przypatrując się pracy personelu montującego można szybko zauważyć, jak starannie zaplanowano i zoptymalizowano procesy produkcji. Na przykład, aby prawidłowo ustawić luz łożyska dla wielu przekładni, trzeba wymierzyć podkładki pasowane. Natychmiast po pomiarze półka regału podświetla się, pokazując w ten sposób miejsce, do którego pracownik musi sięgnąć – „pick by light”. Wyraźnie widać, że jakość w SEW-Eurodrive nie jest dziełem przypadku. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Po zakończeniu montażu ważne jest, aby również stronie wizualnej zapewnić wysoką jakość poprzez trwałe i wysokiej jakości malowanie. 

    Oszczędność miejsca i szybkie malowanie 

    W lakierni w Bruchsal konieczne było opracowanie elastycznego i solidnego rozwiązania do transportu części o wadze do 3,5 tony, tak aby można było malować duże przekładnie co pięć minut. Zamiast często używanego systemu Power&Free z dolną szyną transportową i umieszczonym nad nią napędem łańcuchowym, specjaliści od intralogistyki z firmy Vollert postawili na jednoszynowy przenośnik podwieszany z napędem ciernym. W tym systemie przenośnikowym, który pierwotnie został opracowany dla transportu wewnętrznego ciężkich ładunków o masie do 50 ton, trawersy transportujące nie przemieszczają się za pomocą obwodowego łańcucha. Zamiast tego za nieprzerwany posuw odpowiadają stacjonarne koła cierne rozmieszczone w regularnych odstępach. To rozwiązanie posiada znacznie mniejszą liczbę części systemu i nie wymaga zastosowania drugiej szyny, a także wymagających obsługi konserwacyjnej napędów łańcuchowych czy mechanizmów wpinania i wypinania. Ponadto nowy system zapewnia dużą elastyczność, ponieważ wszystkie koła cierne mogą być sterowane indywidualnie, a zatem prędkość jazdy można wybrać i optymalnie dostosować w każdej części systemu.

    Aby osiągnąć pożądaną wydajność, lakiernia wyposażona jest w dwie równoległe linie powlekające o długości około 34 m, w tym manipulatory załadunkowe i rozładowcze, kabinę lakierniczą, kabinę odparowania i suszarkę dwukomorową. Cztery tory szynowe z 24 miejscami buforowymi służą jako przelotowa strefa do chłodzenia i suszenia. Ponadto ich równoległe rozmieszczenie sprawia, że cały system nie zajmuje wiele miejsca, a zwrotnice czy koliste szyny jezdne są zbędne. Powierzchnia, jaką zajmuje cały system, wynosi jedynie około 20 × 55 m. W przypadku konieczności wielokrotnego malowania transport powrotny dużej przekładni odbywa się wzdłuż urządzenia do lakierowania, do pierwszego manipulatora rozdzielczego, który ponowne przekazuje przekładnię na linię lakierniczą. Trasa powrotna pustej trawersy transportującej od punktu wysyłki do początku systemu przebiega w przestrzeni podsufitowej nad strefą buforową, zapewniając w ten sposób oszczędność miejsca.
    Separacja mgły lakierniczej odbywa się na sucho za pomocą separatorów bezwładnościowych. Strefy odparowania i piec pozwalają na maksymalną wydajność – 115 warstw lakierniczych na ośmiogodzinną zmianę. Wydajność obliczana jest w warstwach farby, ponieważ w zależności od przekładni i obszaru zastosowania mogą być konieczne nawet trzy przejazdy przez kabinę lakierniczą. Wyzwaniem w procesie lakierowania jest również to, że dostarczane częściowo przekładnia, silnik i inne komponenty posiadają zróżnicowaną powierzchnię, a po zmontowaniu muszą być one pomalowane jednorodnie farbą o dobrej jakości. Na przykład odlewy są dostarczane z hydropodkładem 1K, a różne typy aluminium są instalowane bez żadnej powłoki. Dodatkowo montowane są ocynkowane osłony wentylatorów i plastikowe pokrywy. Ponadto przekładnie mają zarówno obrobione (gładkie), jak i nieobrobione powierzchnie. Po malowaniu wszystkie te powierzchnie muszą mieć odpowiedni, jednorodny wygląd. Co więcej, coraz większa liczba klientów wymaga nawet indywidualnego koloru, aby podkreślić firmowy wygląd własnych produktów. Wiąże się to zazwyczaj z dość kosztownym przedsięwzięciem logistycznym w odniesieniu do farb.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Napęd cierny linii lakierniczej zapewnia maksymalną elastyczność w ograniczonej przestrzeni. Na pierwszym planie znajdują się manipulatory do wprowadzania i wyprowadzania przekładni.
    W dwuczęściowej kabinie lakierniczej malowanie odbywa się ręcznie, mgła lakiernicza jest separowana w separatorze bezwładnościowym.
    Geholit+Wiemer produkuje własne pasty pigmentowe z dużą precyzją. Firma prowadzi kompleksową produkcję farb z wykorzystaniem wielu młynów perełkowych do pigmentów i nowoczesnymi systemami dozującymi do produkcji spoiw i bazy farb.
    Bardzo dobre do mieszania past pigmentowych i bazy farb są tak zwane mieszalniki dwuosiowe. Ale odpowiednie są również mieszalniki wibracyjne.
    Automat dozujący może pomieścić maks. 18 pojemników, z których każdy ma swoje własne mieszadło.
    Automat dozujący pozwala na bardzo prostą obsługę i zajmuje niewiele miejsca.
    Na ekranie wyświetlana jest receptura i docelowy kolor, aby uniknąć błędu podczas obsługi.
    Dozowanie past do pojemnika o wadze 4,5 kg trwa tylko kilka minut.
    Po zmieszaniu powstaje jednorodny i powtarzalny kolor, który odpowiada bardzo precyzyjnym wymogom.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...