• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 6(104)/2016

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  27.12.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Bezpieczeństwo i wydajność pracy przy wykorzystaniu pistoletów elektrostatycznych.

    Malowanie elektrostatyczne zapewnia większą skuteczność transferu farby na pokrywaną powierzchnię, niższe koszty utylizacji odpadów, zwiększoną wydajność i przyjazny dla środowiska proces malowania, pod warunkiem, że jest wykonywane w sposób bezpieczny oraz efektywny. Przy złym przygotowaniu  instalacji istnieje możliwość zagrożenia bezpieczeństwa i zmniejszenia skuteczności przenoszenia materiału malarskiego.

    Uziemienie

    Malowanie elektrostatyczne jest procesem, w którym nadaje się ładunek elektrostatyczny cząsteczkom farby. Celem tego sposobu jest zwiększenie skuteczności przenoszenia materiału malarskiego na powierzchnię poprzez przyciąganie elektronów naładowanej farby do obiektu docelowego. Jednakże, ponieważ farba przechodzi na malowaną powierzchnię wraz z dodatkowymi elektronami, ważne jest, aby upewnić się, czy wszystkie elementy systemu zostały uziemione, aby uniknąć porażenia prądem, zwarcia elektrycznego oraz słabej skuteczności przenoszenia.
    Uziemienie gwarantuje, że istnieje bezpośrednia ścieżka elektryczna prowadząca od części do właściwego uziemienia. Jeśli miernik oporności (megaomomierz) wstawi się do obszaru badanego, to miernik wskaże określoną liczbę omów. Odczyt o wartości jednego megaoma lub mniejszej uważany jest za uziemienie właściwe.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przedstawiamy najważniejsze obszary, które muszą zostać uziemione w procesie malowania elektrostatycznego:

    Operator (rys. 1)
    Kiedy mówimy o uziemieniu z punktu widzenia operatora, to jednym z punktów styku z ziemią są jego nogi. Jeżeli operator nie zostanie prawidłowo uziemiony, często farba kilka razy odłoży się z powrotem na nim, zamiast być przyciągana do celu lub – w niektórych przypadkach – skieruje się na podłogę. Tak więc, w jaki sposób temu zapobiegać?
    Musimy unikać wszelkich możliwych izolatorów. Nie należy nosić izolowanych lub gumowych butów. Zalecane są podeszwy ze skóry. Unikać należy używania rękawic, lub jeżeli są noszone, to upewnić się, że na dłoni i palcu wskazującym przycięte są tak, by zapewniały bezpośredni kontakt skóry z pistoletem. Inną opcją jest wszyta w rękawice taśma przewodząca. Nie należy stać na papierze, o ile nie jest przewodnikiem. Należy upewnić się, że podłoga jest czysta i sucha, ponieważ nadmierna ilość farby na ziemi może działać jak izolator.

    Obiekt malowany (rys. 2)
    Obiekt malowany zwykle zawieszany jest na zawieszkach połączonych z przenośnikiem taśmowym i uziemionych poprzez połączenie ze ścianą.
    Tutaj należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

    • miejsce, gdzie zawieszka łączy się z częścią docelową.
    • miejsce, gdzie zawieszka łączy się z przenośnikiem taśmowym.

    Zwykle obszary te pokryte są nadmiarem farby, co powoduje odizolowanie obiektu. Gdy przedmiot zostanie odizolowany, skutkuje to jego niewłaściwym pokryciem i brakiem tzw. zawijania farby. Dlatego też należy utrzymywać zawieszki czyste i uziemione.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Operator (rys. 1)
    Obiekt malowany (rys. 2)
    Wąż z powietrzem (rys. 3)
    System zasilający pistolet w farbę (rys. 4)

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik