Dewcheck 4 / PosiTector® DPM.
Pomiary temperatur i wilgotności decydują o trwałości nakładanej powłoki
Podczas prowadzenia wszelkiego rodzaju prac antykorozyjnych warunki klimatyczne mają istotny wpływ na cały proces aplikacji. Do pierwszych czynności decydujących o możliwości przystąpienia do malowania powinna należeć kontrola stanu powierzchni i warunków termiczno-wilgotnościowych.
Szczegółowe warunki prowadzenia prac malarskich są określane przez producentów dla poszczególnych materiałów malarskich i podane w kartach katalogowych. Ogólne zasady zostały określone w normach: PN-71/H-97053, PN-79/H-97070.
W pracach malarskich wyróżniamy:
- Temperaturę otoczenia – jest to temperatura powietrza w miejscu lub pomieszczeniu, gdzie prowadzone są prace malarskie.
- Temperaturę podłoża – jest to temperatura powierzchni przeznaczonej do malowania.
- Wilgotność względną (RH) – w uproszczeniu jest to wyrażony w procentach stosunek pary wodnej w powietrzu do maksymalnej ilości pary wodnej, jaka bez wykraplania może się w tym powietrzu pomieścić w tej samej temperaturze.
- Temperaturę punktu rosy – to temperatura, do której należy schłodzić powietrze o określonych parametrach wyjściowych (temperaturze i wilgotności względnej), aby jego wilgotność względna osiągnęła 100 proc.
- temperatura podłoża jest wyższa o więcej niż 3°C od temperatury punktu rosy – nie zachodzi wtedy kondensacja pary wodnej na podłożu;
- temperatura podłoża jest równa temperaturze punktu rosy – może zachodzić kondensacja pary wodnej, zwłaszcza w miejscach o słabej wentylacji. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia kondensacji pary wodnej daje zastosowanie wymuszonego ruchu powietrza. Pomalowanie takiej powierzchni skutkuje np. brakiem przyczepności powłoki;
- temperatura podłoża jest niższa od temperatury punktu rosy – zachodzi kondensacja pary wodnej na podłożu. W takim przypadku należy stosować farby tolerujące wilgoć na powierzchni.
Badanie warunków klimatycznych podczas prac antykorozyjnych jest jednym z najważniejszych i decydujących o trwałości nakładanej powłoki. Z tego względu zaleca się przeprowadzanie badania zarówno przed rozpoczęciem prac, w ich trakcie i po zakończeniu. Do określenia rzeczywistego stanu wilgotności, wartości temperatury i punktu rosy otoczenia lub określonej powierzchni służy szeroka gama przyrządów pomiarowych. Nowoczesne elektroniczne mierniki umożliwiają w sposób bardzo szybki i dokładny wyznaczenie interesujących nas wielkości za pomocą jednego przycisku.
Agencja Anticorr Gdańsk poleca do takich badań:
- Dewcheck 4 – to niezwykle wszechstronne urządzenie do pomiaru i rejestracji parametrów klimatycznych podczas prac malarskich. Ten łatwy w użyciu i trwały przyrząd mierzy temperaturę powietrza, temperaturę podłoża, wilgotność i punkt rosy oraz kalkuluje różnicę pomiędzy temperaturą powierzchni a punktem rosy, wskazując optymalne warunki klimatyczne do malowania. Wszystkie parametry, wliczając czas i datę, są przechowywane w pamięci i mogą być analizowane w mierniku lub przesłane do komputera.
- PosiTector® DPM – przyrząd do pomiaru wilgotności względnej powietrza, temperatury podłoża, otoczenia, punktu rosy oraz różnicy temperatur pomiędzy temperaturą podłoża a temperaturą punktu rosy. Idealne urządzenie do przygotowywania powierzchni zgodnie z wymaganiami ISO 8502-4.
Agnieszka Karnecka
Agencja Anticorr Gdańsk Sp. z o.o. | www.anticorr.com.pl
Komentarze (0)