NOVOL opracował nowy antykorozyjny system lakierniczy specjalnie dla producenta autobusów
Na przykładzie firmy SOLARIS BUS & COACH sp. z o.o. chciałbym w kilku słowach przybliżyć, jak nasze starania doprowadziły do tego, że dostarczamy technologie zabezpieczenia antykorozyjnego szkieletów autobusów wykonanych ze stali o podwyższonej odporności na korozję.
Nasze rozmowy w tym temacie zaczęły się już w 2010 roku, oczywiście poprzedzone były kilkoma wcześniejszymi spotkaniami, na których postawiono nam pewne wymagania odnośnie produktu, tak aby finalnie firma Solaris osiągnęła korzyści z zastosowania naszej technologii.
Z punktu widzenia obserwatora czy czytelnika może to wyglądać na temat łatwy i prosty, bo:
- po pierwsze, mamy konkretne podłoże (mam na myśli bardzo dobrą stal), czyli produkt – farba – nie musi spełniać bardzo wysokiego zabezpieczenia;
- po drugie, na rynku na pewno znalazłby się produkt nadający się na tego typu „detale”;
- no i po trzecie, kto jak kto, ale Solaris na pewno ma godne warunki okołolakiernicze, które będą sprzyjały zastosowaniu farb, czyli czysta lakiernia, kabiny lakiernicze, wykwalifikowana kadra i wszystko, co można sobie wyobrazić w tego typu firmach.
Zanim zaczęliśmy prace w naszym laboratorium, określiliśmy sobie wytyczne dla takiego produktu, przecież, jak wspominałem na początku, firma Solaris chciała osiągnąć korzyści.
Postawiliśmy sobie kilka wytycznych dla nowego produktu:
- Produkt na bazie żywicy epoksydowej.
- Szybkoschnący.
- Zapewniający bardzo dobrą przyczepność do tego typu stali – bez matowania (szlifowania).
- Aplikacja hydrodynamiczna z elektrostatyką.
Gdy przeanalizujemy powyższe punkty, nie jest już tak łatwo, bo z jednej strony epoksyd, z drugiej szybkoschnący i to do tego stopnia, że po półtorej godzinie grzania w 60°C musi być gotowy, aby kolejne stanowiska mogły wykonywać zaplanowane prace. Następne wytyczne to przyczepność bez szlifowania, co by nie mówić, innej stali niż ta „standardowa” i do tego produkt aplikowany hydrodynamicznie z elektrostatyką, tak aby szkielet autobusu (naprawdę skomplikowana ażurowa konstrukcja) dał się lakierować bez wady zaciekania, czyli produkt musiał wytrzymać odpowiednią grubość i technikę aplikacji przez wykwalifikowaną załogę.
Przechodząc do celu, jaki mieliśmy, czyli osiągnięcie korzyści dla Solarisa, należałoby je w kilku słowach podsumować:
- Skrócenie czasu suszenia o połowę (50%) w 60°C.
- Skrócenie czasu suszenia o połowę daje możliwość zwiększenia przepustowości lakierni.
Komentarze (0)