Pompa zębata na robota lżejsza niż 1 kilogram? Tak, to możliwe!
Jednym z wyzwań w aktualnej technice lakierniczej jest umiejscowienie pompy zębatej na robocie możliwie blisko dyszy. Aby to się powiodło, należało stworzyć bardzo małą, kompaktową i lekką pompę. Udało się firmie Pomtava, zachowując jednocześnie jakość i precyzję urządzenia.
Pompa do lakieru powinna:
- być lekka i kompaktowa (1 kg w przypadku pompy 6 cm3 odpowiada 2,3-kilogramowej dotychczasowej pompie),
- umożliwiać optymalne płukanie,
- być łatwa w serwisowaniu/utrzymaniu,
- posiadać wszystkie części z powłoką ADLC (4000-6000 Vickers).
Studium wykonalności
Po rozmowie z pracownikami z działu badań i rozwoju firmy Pomtava podjęto wyzwanie skonstruowania superlekkiej pompy. Oczywiście, że nie wszystko było proste. Pompa zębata, która musi zachować dokładność dozowania na poziomie 2% oraz gwarantować optymalne płukanie w tak małej przestrzeni, to naprawdę ambitny cel. Do tego jasne stało się, że potrzebny jest kompaktowy, dopasowany czujnik ciśnienia. W ten sposób powstał nowy czujnik TPPT. Ale udało się. Nowa pompa Pomtava RPPT waży 970 gramów. I ma następujące wymiary: wys.: 63 mm, szer.: 48 mm, dłg.: w zależności od wydajności.
W warunkach produkcyjnych
Do dziś kilka pomp o pojemności 1,2, 3, 6 i 9 cm3/obr. jest eksploatowanych w warunkach produkcyjnych.
Regularnie obserwuje i mierzy się parametry ich prac. Dane gromadzi się oraz określane są także dokładne warunki pracy. Dzięki temu technolodzy z Pomtavy mogą profesjonalnie informować klientów użytkujących pompy RPPT, w jaki sposób mogą z nich korzystać.
W Polsce dystrybucję i serwis produktów firmy Pomtava prowadzi firma Technilak.
Ryszard Paluch
TechniLAK | www.technilak.pl
www.pomtava.com
Komentarze (0)