• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(135)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  25.02.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Fot.1. Schemat obrazujący najczęstsze warianty technologii malowania „na mokro”.

    Fot.1. Schemat obrazujący najczęstsze warianty technologii malowania „na mokro”.

    Strona 3 z 4

    Przygotowanie powierzchni do malowania
    Głównie chemiczne metody przygotowania powierzchni, w tym fosforanowanie cynkowe i żelazowe. Rzadziej metody mechaniczne, obróbka strumieniowo-ścierna lub szlifowanie. Większość przedmiotów malowanych proszkowo to elementy o niskiej bezwładności cieplnej, a więc stosunkowo cienkich ściankach, stąd niebezpieczeństwo deformacji przy obróbce strumieniowo-ściernej, która z kolei jest podstawową metodą czyszczenia elementów konstrukcyjnych malowanych na mokro.

    Dostępne metody aplikacji
    Wyłącznie elektrostatyczna aplikacja proszku. Pierwsze próby pod koniec lat 50. i w latach 60. XX wieku robiono z farbami proszkowymi nanoszonymi przez posypywanie. Ta metoda miała zbyt wiele ograniczeń i dopiero aplikacja elektrostatyczna pozwoliła na szerokie zastosowanie farb proszkowych. Obecnie dostępne są dwie metody aplikacji elektrostatycznej: TRIBO (wytwarzanie ładunków na skutek tarcia) i CORONA (aktywne wytwarzanie ładunków pochodzących z generatora wysokiego napięcia). Warto pamiętać, że nie wszystkie farby proszkowe można nakładać metodą TRIBO. Zaletą tej metody jest brak efektu klatki Faradaya, wadą niska wydajność w porównaniu z metodą CORONA.

    Najważniejsze normy
    PN-EN 13438:2013-10 Farby i lakiery – Organiczne powłoki z farb proszkowych do ocynkowanych zanurzeniowo lub sherardyzowanych wyrobów stalowych do celów konstrukcyjnych.
    Wymagania techniczne QUALICOAT 2021 – wymagania znaku jakości dla farb ciekłych i proszkowych na aluminium do zastosowań architektonicznych.
    Mimo że QUALICOAT nie jest normą, to nie sposób pominąć tego dokumentu, ponieważ zawiera zestaw precyzyjnie postawionych wymagań dotyczących architektonicznych zastosowań pokryć z farb proszkowych. 
    Brak norm pozwalających na ocenę odporności korozyjnej. Najczęściej badania oparte są na normie PN-EN ISO 12944-6, mimo że nie jest ona dedykowana farbom proszkowym.

    Ocena połysku


    Tabela 2. Podział stopni połysku farb proszkowych wg QUALICOAT.

    Ocena koloru

    Kolor powłok z farb proszkowych ocenia się identycznie jak kolor powłok z farb ciekłych. Poddawane są one też identycznym testom (Floryda) jak farby ciekłe. QUALICOAT stawia wymagania dotyczące dopuszczalnej różnicy koloru dla barw z grupy RAL oraz podaje dopuszczalne różnice koloru po teście klimatycznym. Znaczna tolerancja, jeśli chodzi o dopuszczalne różnice koloru jest uzasadniona ze względów technicznych, ale z punktu widzenia użytkownika może być nie do zaakceptowania. QUALICOAT dla niektórych kolorów dopuszcza różnice ΔE>3, które są widoczne nawet dla osób niemających jakiejkolwiek wprawy w rozróżnianiu kolorów.

    „Spotkania” farb ciekłych i proszkowych

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Pomiar połysku, kąt 60°.
    Fot. 3. Spektrofotometr.
    Fot. 4. Wzorniki RAL 840-HR.
    Fot. 5. Schemat malowania proszkowego.
    Fot. 6. Metoda Corona (na podstawie broszury firmy Wagner).
    Fot. 7. Metoda Tribo (na podstawie broszury firmy Wagner).