Tolerancyjne podłoże i optymalna rozlewność na każdą pogodę.
Innowacyjna technologia na każdą pogodę
Temperatury poniżej punktu zamarzania lub wysoka wilgotność – warunki środowiskowe odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu decyzji o wykonaniu niezbędnych prac malarskich. Nowa technologia na każdą pogodę firmy GEHOLIT + WIEMER wyklucza dotychczasowe zasady i znacznie wydłuża okres bezpiecznego zastosowania produktów antykorozyjnych, nawet w niesprzyjających warunkach.
Czerwiec 2014 r., Hamburg. Grupa uczestników imprezy dla klientów stoi przy oknie obiektu, z którego roztacza się doskonały widok na port. Ale tego dnia nie widać nic prócz gęstej mgły, która jak zasłona zakrywa okolicę. „Kolejny dzień, kiedy nie możemy malować”, stwierdza jeden z klientów.
Ale dlaczego nie?
Zgodnie z normą DIN EN ISO 12944 „Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich”, część 7, wyrobów lakierowych nie należy nakładać w temperaturach niższych niż 3°C powyżej zmierzonego punktu rosy. Jeżeli temperatura jest niższa od tej wartości na podłożu może tworzyć się kondensacja. Tym samym prowadzi to do zmniejszenia przyczepności między podłożem a pierwszą warstwą lub między poszczególnymi warstwami systemu powłokowego. Z tego powodu powłoka nakładana jest zwykle tylko w wyjątkowych przypadkach przy wilgotności względnej powyżej 80% i temperaturach poniżej 5°C. Takie warunki pogodowe często występują w miesiącach przejściowych, wiosną i jesienią, kiedy na malowanej powierzchni znajduje się mokra warstwa, zwłaszcza w godzinach porannych. W takich przypadkach podczas malowania na placu budowy należy przestrzegać długich i nieproduktywnych czasów oczekiwania, aż „okno pogodowe” umożliwi ponowne malowanie.
Firma GEHOLIT + WIEMER postawiła sobie to pytanie jako zadanie i przez cztery lata intensywnego rozwoju opracowała nową technologię – technologię farb na każdą pogodę.
Ta w dużej mierze niezależna od pogody powłoka antykorozyjna obala dotychczasowe parametry opisywane w normach o warunkach nakładania. Produkty jednoskładnikowe high-solid mogą być stosowane w systemie z podkładem i powłoką nawierzchniową lub jednowarstwowo w temperaturze otoczenia i obiektu od -5°C do +40°C. Bardzo dobra podatność do malowania pędzlem, optymalna rozlewność i bardzo dobra stabilność materiałów pozwalają na łatwą i bezpieczną aplikację na różnych podłożach, takich jak stal śrutowana i powierzchnie ocynkowane ogniowo, ale także na starych powłokach lub w miejscach z resztką rdzy (St2). Czas utwardzania farb o zawartości LZO tylko 5% w masie jest w dużej mierze niezależny od temperatury. Nawet po wymalowaniu w temperaturze zaledwie 5°C można chodzić po pomalowanym elemencie już następnego dnia. Przydatność do kategorii korozyjności C3 do C5 z długim okresem ochrony dla różnych systemów powłokowych została potwierdzona przez zewnętrzny instytut badawczy.
Jeśli porówna się warunki nakładania istniejących i od lat z powodzeniem stosowanych powłok malarskich z ocenami danych klimatycznych udostępnianych przez German Weather Service, można zobaczyć, że spośród 261 dni roboczych tylko 128 dni w ciągu roku ma dobre warunki do malowania. 133 dni jednak takich możliwości nie dają. Opisane już parametry technologii na każdą pogodę wydłużają czas malowania do 247 dni, a warunki atmosferyczne nie pozwalają na malowanie tylko przez 14 dni w ciągu roku.
Na tej podstawie – w okresie od lutego do grudnia – w najbardziej zróżnicowanych i niesprzyjających warunkach pogodowych w 2019 roku, we współpracy z największymi firmami energetycznymi, wykonano malowanie słupów linii napowietrznych. Zarówno osoby odpowiedzialne, jak i firmy stosujące te produkty oraz malarze byli entuzjastycznie nastawieni. Od tego czasu powłoki na każdą pogodę znajdują szerokie zastosowanie – np. do malowania rur spustowych elektrowni wodnych, pompowni, mostów rurowych, zbiorników wodnych i wielu innych. Technologia na każdą pogodę jest również właściwym rozwiązaniem w halach narciarskich, kopalniach, basenach lub domach tropikalnych oraz na innych obiektach, w których nie można zmienić warunków klimatycznych lub można je zmienić tylko dużym wysiłkiem i ponosząc wysokie koszty.
Przekonaj się sam i zamów bezpłatną próbkę farby na www.geholit-wiemer.de lub bezpośrednio w GEHOLIT POLSKA Sp. z o. o.
GEHOLIT POLSKA SP. Z O.O.
www.geholit-wiemer.de
Komentarze (0)