Anemometr Testo
Pomiar przepływu powietrza w kabinie
Wszystkie kabiny lakiernicze działają, wykorzystując zainicjowany w nich przepływ powietrza. Generator nawiewowy lakierni za pomocą turbiny wprawia zassane powietrze w ruch i wtłacza je pod ciśnieniem do jej części roboczej. To w niej lakiernik przy użyciu pistoletu nanosi farbę na malowany przedmiot. Niestety, duża część rozpylonej farby nie trafia na malowany element, ale pozostaje w przestrzeni roboczej lakierni. W usuwaniu tego odkurzu pomaga wyżej wspomniany przepływ powietrza – im jego wartość jest większa, tym szybciej opuszcza on kabinę.
Parametr ten zależy od stosunku wydajności wentylatorów do gabarytów obudowy kabiny lakierniczej. Wartości jego mierzy się specjalistycznym przyrządem – anemometrem, najlepiej masowym z podobnym czujnikiem jak w samochodach osobowych. Wartości minimalne umożliwiające komfortową pracę zaczynają się od około 0,18 m/s do 0,6 m/s. Zbyt wysokie wartości tego parametru mogą utrudniać malowanie, a także są niedozwolone, co określają ścisłe przepisy BHP na stanowisku pracy.
Najnowsza norma dotycząca lakierni dokładnie precyzuje ten parametr i podnosi jego wartość do 0,3 m/s. Oczywiście nie jest to wymóg, a jedynie zalecenia dla producentów kabin. Jeśli wytwórca wykaże w certyfikacie zgodności urządzenia z najnowszym symbolem normy, to wskazane urządzenie powinno dysponować opadem powietrza nie mniejszym niż 0,3 m/s. Należy pamiętać także, że ten aktualny normatyw to jedynie wskazówka dla producentów, a...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)