• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 6(134)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  16.12.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Rys. 1. Traktor – oznakowanie elementów.

    Rys. 1. Traktor – oznakowanie elementów.

    Strona 2 z 2


    Tabela 2. Wymagania jakościowe malowania przykładowego ciągnika rolniczego.

    Oczywiście takie opisy powinniśmy zamieścić dla wszystkich istotnych wad z punktu widzenia naszej produkcji.
    Wymagania jakościowe możemy zestawić w tabeli 2. 
    Przy takim zdefiniowaniu wad konieczne jest jeszcze podanie zasad przeprowadzenia oceny. Z doświadczenia wiem, że jeżeli w niewielką powierzchnię będziemy się bardzo długo wpatrywali z niewielkiej odległości, to na ogół coś wypatrzymy. Dlatego warto zapisać, że oceny dokonuje się np. w świetle dziennym z odległości jednego metra, przez czas nie dłuższy niż 30 sekund.
    Podobnie możemy podejść do spraw jakości przy produkcji mebli, a nawet stolarki budowlanej. Weźmy na przykład biurko (rys. 2).


    Rys. 2.

    Wszystkie elementy widoczne, a więc blat, fronty szuflad po stronie zewnętrznej, zewnętrzne powierzchnie ścianek bocznych, zewnętrzna powierzchnia drzwiczek, nóżki itp. powinny być pomalowane w klasie A. Wewnętrzne powierzchnie frontów szuflad, wewnętrzne powierzchnie ścianek bocznych (te widoczne dopiero po otwarciu drzwiczek), a nawet wewnętrzna powierzchnia drzwiczek mogłyby być pomalowane w klasie B. Oczywiście w przypadku takiego mebla trzeba by nieco zmienić kryteria dla klasy B, np. wyeliminować zacieki. Wreszcie części całkowicie niewidoczne, takie jak spód blatu, dolne krawędzie ścianek itp. mogłyby być w klasie C lub w ogóle pozbawione wymagań.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Oczywiście, zarówno klas wykończenia, jak i wymagań oraz zdefiniowanych dopuszczalnych wad może być zarówno mniej, jak i więcej. Jest to do uzgodnienia w trakcie pisania normy lub zawierania umowy z klientem. Kontrolowałem lub nadzorowałem malowanie co najmniej kilkuset różnych konstrukcji i nie spotkałem nigdy takiej, na której nie można wyszukać choćby kilku niewielkich wad. Wobec braku opisu kryteriów jakościowych, do których klient będzie miał wgląd przed dokonaniem zakupu lub podpisaniem umowy, w przypadku konstrukcji, możemy spodziewać się niepotrzebnych dyskusji i reklamacji. Możemy być częściej zmuszeni do wykonywania poprawek, często zbędnych zarówno z estetycznego, jak i technicznego punktu widzenia. Wykonywanie napraw powłok może generować kolejne wady, co pociąga za sobą dalsze nieporozumienia, dlatego niezbędny jest rozsądny kompromis, w zawarciu którego bardzo pomocne są jasno określone kryteria w normie zakładowej.          

    Michał Jaczewski
    michal.jaczewski@tikkurila.com

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ ande 2 10 miesięcy temu Czy poprzez takie sprawdzanie auta przed kupnem - https://mobilekspert.pl/onas.p... wychwycą wszystkie ewentualne wady i problemy związane z autem? Co można ustalić, na co trzeba zwrócić uwagę?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ koreton 1 ponad rok temu Sprawdzenie samochodu przed zakupem w Białymstoku na takiej zasadzie - https://motocontroler.com/spra... To ma sens? Jakie są Wasze doświadczenia? Da się wykryć wady, które zostały zatuszowane?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji