Wysokiej jakości system powłok zapewnia mostom aluminiowym permanentną ochronę przed graffiti. [Fot. Glück GmbH]
Dzięki wydajnym, dwuwarstwowym systemom farb ciekłych firma Glück GmbH zabezpiecza mosty dla pieszych i rowerzystów na indywidualne zamówienie
Firma Glück z miejscowości Engen nad Jeziorem Bodeńskim specjalizuje się w konstrukcji i realizacji aluminiowych mostów dla pieszych i rowerzystów. Tylko w samych Niemczech przedsiębiorstwo wykonuje ponad 70 mostów rocznie. Każdy most jest „szyty na miarę” i w jednym kawałku jest malowany farbami ciekłymi w lakierni o długości 56 m. Farby są dobierane indywidualnie wraz z trwale zabezpieczającą powłoką typu antygraffiti.
Coraz częściej gminy i miasta, które zlecają wykonanie mostów, mają specjalne preferencje kolorystyczne. – Żółty, brązowy, niebieski, pomarańczowy, jedno- lub dwubarwne – spektrum odcieni malowanych mostów rozciąga się od koloru ulubionej drużyny piłkarskiej aż po niebieski, na jaki został pomalowany jeden z mostów aluminiowych, który zamontowaliśmy w Remscheid – mówi Werner Glück, dyrektor zarządzający w firmie Glück Aluminiumbrücken. – W ciągu 15 lat udało nam się zbudować dziewięć kilometrów mostów, co daje w sumie 630 mostów, wszystkie pomalowane na mniej lub bardziej intensywny kolor.
W miejsce dotychczas stosowanych 3-warstwowych systemów farb przedsiębiorstwo używa obecnie 2-warstwowych systemów farb ciekłych od Brillux Industrielack. Farba ant-graffiti 5748 2K-PUR zapewnia stałą możliwość łatwego usuwania graffiti.
Mosty o długości do 60 m
Mosty są dostępne w różnych wariantach: most kanałowy z aluminium o długości do 12 m, most kratownicowy w rozmiarach do 30 m lub most ramowy z aluminium o maksymalnej długości 60 m. Ponadto możliwe są indywidualne projekty mostów. Mosty aluminiowe są produkowane z samodzielnie wytłaczanych profili w zakładzie w Engen. Profile o długości do 23 m są obrabiane. Montowane w fabryce mosty aluminiowe są malowane farbami ciekłymi we własnej lakierni, a następnie transportowane do miejsca przeznaczenia.
Malowanie zamiast anodowania
Firma Glück w pełni świadomie stawia na malowanie, a nie na anodowanie. – Ponieważ większość wanien do anodowania ma długość tylko około 7,5 m, profile musiałyby zostać podzielone na segmenty i dopasowane do tej długości, aby możliwe było ich anodowanie. To generowałoby znacznie więcej złączy – wyjaśnia Werner Glück.
– Najlepszą ochroną przed korozją jest i pozostanie połączenie dobrej obróbki wstępnej i systemu powłok lakierniczych wysokiej jakości – mówi Werner Glück, powołując się na własne doświadczenia. – Farba chroni mosty i nadaje im dekoracyjny wygląd.
Podczas gdy w anodowaniu możliwe są powłoki o maksymalnej grubości około 20 μm, to dzięki 2-warstwowemu systemowi farb uzyskujemy powłoki o grubości 120 μm. Kolejnym aspektem jest powłoka antygraffiti. Ochrona przed graffiti jest wymogiem, który stawia większość gmin. Stosowane przez firmę farby dają permanentną możliwość łatwego usuwania graffiti w późniejszym czasie.
Komentarze (0)