• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(117)/2019

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  14.03.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Fot. 1. Ścierniwo ostrokątne można stosować do obróbki powierzchni przed malowaniem pod prawie wszystkie rodzaje farb.

    Fot. 1. Ścierniwo ostrokątne można stosować do obróbki powierzchni przed malowaniem pod prawie wszystkie rodzaje farb.

    Strona 2 z 4


        Fot. 2. Śrut kulisty można użyć tylko pod wybrane rodzaje farb, o ile ich producent dopuszcza takie rozwiązanie.

    Niestety, w normie pominięto wiele nowych materiałów malarskich, a farby, takie jak poliasfarty i polisiloksany nie zostały uwzględnione w tabelach systemów w załącznikach do normy. Z poprzedniej wersji normy całkowicie usunięto farby chlorokauczukowe i poliwinylowe. 
    Tę część normy uzupełniono sześcioma załącznikami (poprzednia wersja miała ich cztery):
    A. (normatywny) – Skróty terminów i opisów.
    B. (normatywny) – Minimalne wymagania dla korozyjnych systemów ochronnych.
    C. Tabela B1 podaje zalecenia dotyczące przygotowania powierzchni dla stanów wyjściowych A, B i C, w przypadku stanu D zaleca szczególną troskę i ew. zwiększenie grubości w uzgodnieniu z producentem farb (ISO 8501–1). Stal cynkowana natryskowo powinna odpowiadać wymaganiom normy PN–EN ISO 2063. Pod tabelą zamieszczono uwagę, że minimalne przygotowanie powierzchni cynkowanej ogniowo to tzw. omiecenie ścierniwem mineralnym (sweep blasting). W uwagach do tabel B2, B3, B4 i B5 zastrzeżono, że podane grubości NDFT w specyficznych warunkach mogą być niewystarczające. Podaje się też zalecenie, żeby powłoki z nowych materiałów badać metodami przyspieszonymi opisanymi w szóstej części normy PN–EN ISO 12944/2018 oraz poddawać je kontroli w warunkach polowych. W podstawowym tekście normy, jak i w uwagach do tabel w załączniku B wymieniono powłoki poliuretanowe fluoropolimerowe oraz farby poliasparginowe (PAS) i polisiloksanowe (PS), jednak nie wprowadzono ich nigdzie w tabelach do załączników B, C, D i E.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    D. (informacyjny) – Systemy malarskie na stal węglową po obróbce strumieniowo-ściernej dla środowisk o kategorii korozyjności od C2 do C5 i przewidywanej trwałości od krótkiej (L), poprzez średnią (M), długą (H) do bardzo długiej (VH). Zalecenia dla kategorii C1 omówiliśmy już wcześniej. Przypomnijmy, że w pierwszej wersji normy PN–EN ISO12944–5/98 systemy malarskie dla stali węglowej opisywane były symbolem S, po którym następował numer zawierający numer kategorii środowiska korozyjnego, np. 3 odpowiadało C3. Od 2007 r. znowelizowana wersja normy posługiwała się symbolem A, po którym numer wskazywał na kategorię środowiska, obecnie obowiązująca norma korzysta z tej samej literki co symbol kategorii środowiska, czyli litery C. Ostatnia tabela w tym załączniku to systemy do ochrony stali węglowej pracującej w ciągłym zanurzeniu, ale bez ochrony katodowej, czyli tak jak w poprzedniej wersji normy Im1, Im2 i Im3. W tabelach z systemami malarskimi wprowadzono różnice w grubościach systemów opartych na farbach jedno- i dwuskładnikowych, dopuszczając cieńsze powłoki dla systemów opartych na farbach dwuskładnikowych.
    E. (informacyjny) – Systemy na stal cynkowaną zanurzeniowo. Wprowadzono systemy dla trwałości VH.
    F. (informacyjny) – Systemy na stal ocynkowaną natryskowo dla środowisk kategorii C4 i C5 poszerzone o trwałość VH.
    G. (informacyjny) – Grunty do ochrony czasowej. W tabeli F2 wprowadzono kolumnę dotycząca kompatybilności gruntów z systemami malarskimi i ochroną katodową.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...