Korzyści z automatyzacji procesu aplikacji
Katalog Bonfiglioli obejmuje gamę 60 lakierów nawierzchniowych, chociaż tylko 17 jest często używanych. Są one przechowywane w pomieszczeniu do zarządzania powłokami, w zbiornikach wyposażonych w mieszadło i pompę, które są zarządzane przez system dozowania ProMix 2KS, który również zarządza poziomami katalizatora.
Pompa obsługuje resztę gamy kolorystycznej, bezpośrednio pobierając produkty ze zbiorników malarskich. Lepkość farb, temperatura i wilgotność ogrzewanej komory są kontrolowane. Firma Pieffeci zmieniła również sposób zarządzania wolumenami produktów, wymieniając, w miarę możliwości, zbiorniki o pojemności do 30 kg na nowe o pojemności do 200 kg, a także instalując kilka podnośników, które ułatwiły pracę zaangażowanego personelu i zwiększyły bezpieczeństwo w zakładzie.
Największymi zaletami osiągniętymi dzięki automatyzacji procesu były oszczędność farby i skrócenie czasu zmiany koloru. Ilość strat farby została zmniejszona o połowę, a czas potrzebny na operację zmiany koloru został skrócony z 75 do 43 sekund. Biorąc pod uwagę dużą liczbę codziennych zmian (około 40), wynikające z tego korzyści czasowe i kosztowe są niekwestionowalne.
Zabezpieczenie przekładni
Piec suszący wchodzący w skład instalacji lakierniczej polimeryzuje powłokę na skrzyni biegów przez około półtorej godziny. Następnie tunel chłodzi przedmioty przed rozładunkiem, dzięki czemu można je natychmiast przekazać do pakowania. Dodatkowo sprawdzono, czy farba jest schłodzona do temperatury poniżej 40 st. C, tak aby skrzynia biegów mogła zostać umieszczona na podstawie pudła, w którym zostanie wysłana.
Przed stacją rozładowczą znajduje się stanowisko do usuwania maskowań z kołnierzy oraz stanowisko automatyczne wyposażone w robota do nakładania oleju antykorozyjnego, który zapobiega utlenianiu się kołnierzy skrzyń. W celu automatyzacji stanowiska do aplikacji oleju ochronnego konsultacje przeprowadzono z firmą Graco.
Początkowo zamierzano zastosować dwa różne oleje z dwoma pistoletami umieszczonymi na ramieniu robota. Z powodu problemów związanych z wagą zainstalowano tylko jeden pistolet, mianowicie Graco AirPro. Pozwala on na precyzyjne dostrojenie wachlarza rozpylającego, dzięki czemu można nakładać minimalną ilość (około 10–20 cm sześc./min) dobrze zatomizowanego produktu na małe części, a także większą ilość na większych częściach. Pistolet AirPro jest często stosowany w przemyśle motoryzacyjnym do obróbki powierzchni o ograniczonym dostępie, gdzie wymagany jest wysoki poziom jakości. Ten bardzo mocny pistolet został wybrany przez Pieffeci ze względu na różne lepkości różnych rodzajów oleju.
Komentarze (0)