Dzwon rotacyjny ProBellTM.
Nigdy wcześniej automatyzacja nie była łatwiejsza i tańsza
Technologia automatyzacji umożliwiająca łatwą integrację może znacząco zwiększyć rentowność produkcji. Rozważmy powody, dla których automatyzacja ma sens oraz w jaki sposób Graco może wspierać wdrażanie automatyzacji w procesach wykańczania.
Automatyzacja produkcji to wielki i wciąż rozwijający się biznes. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), oczekuje się, że liczba robotów przemysłowych sprzedawanych na świecie wzrośnie niemal dwukrotnie w latach 2014-2018 i osiągnie poziom ok. 400 000 maszyn rocznie. IFR przewiduje, że do 2018 r. globalna sprzedaż będzie wzrastać w średnim tempie wynoszącym 15% w ujęciu rocznym, przy czym regionem o największej sile napędowej są Chiny. Kraj ten już teraz jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem robotyki na świecie. Oczekuje się, że sektory przemysłu motoryzacyjnego i elektrotechnicznego, stanowiące łącznie 64% rynku, nadal będą dominowały w sektorze robotyki przemysłowej.
Jakie są najważniejsze czynniki rozwoju
- Przemysłowe systemy bezprzewodowe. Systemy przewodowe są powszechnie stosowane w przemysłowych infrastrukturach sieciowych, dzięki możliwości przesyłania dużej ilości danych przy dużej prędkości transmisji. Przewody jednak z czasem ulegają zużyciu, zmniejszając jakość transmisji i zwiększając koszty utrzymania. Co więcej, przewody prowadzone w dużym zakładzie produkcyjnym są po prostu niewygodne. Rosnący popyt na technologie IoT (ang.Internet of Things, Internet Rzeczy) sprzyja wdrażaniu bezprzewodowych sieci przemysłowych i przezwyciężeniu dotychczasowych ograniczeń. Jednym z nich były koszty - obecnie jednak czujniki bezprzewodowe i urządzenia IoT stają się coraz bardziej dostępne cenowo. Drugim ograniczeniem było bezpieczeństwo – jednakże postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa sprawiają, że rozwiązania bezprzewodowe stają się rozsądną opcją.
- Łączność. W większości gałęzi przemysłu ma miejsce silny zwrot w kierunku połączonych technologii, takich jak inteligentne czujniki, systemy wizyjne, oprogramowanie do analizy danych czy przetwarzanie w chmurze. Stanowią one podstawowy element łączności w zakładzie produkcyjnym i inteligentnym łańcuchu dostaw. Koszty inteligentnych technologii do systemów automatyzacji przemysłowej są coraz niższe, dzięki czemu te nowe technologie są łatwiej dostępne.
- Integracja. Technologia informacyjna (Information Technology – IT) i technologia operacyjna (Operational Technology – OT) są coraz bardziej zbieżne. Ścisła integracja między zakładami produkcyjnymi a systemami korporacyjnymi poprawia wydajność i elastyczność produkcji oraz otwiera drzwi do tworzenia zakładów opartych na nowoczesnych technologiach. Ponad dziesięciu wiodących dostawców rozwiązań z zakresu automatyzacji niedawno połączyło siły w celu wsparcia OPC Unified Architecture (OPC UA), najpopularniejszego protokołu komunikacyjnego typu maszyna-maszyna (M2M) służącego interoperacyjności, opracowanego przez OPC Foundation. Jest to znaczący postęp, ponieważ sygnalizuje koniec systemów automatyzacji przemysłowej opartych na niezgodnych i niekompatybilnych standardach komunikacji między urządzeniami.
- Analityka. Coraz szersza dostępność, przystępność cenowa i łatwość obsługi narzędzi programowych opartych na technologii przetwarzania w chmurze umożliwia producentom osiąganie zaawansowanej kontroli i optymalizacji procesu, monitorowanie stanu oraz dokonywanie analizy prognozującej. Narzędzia te umożliwiają producentom jasny przegląd urządzeń produkcyjnych w czasie rzeczywistym, co jest niezbędne do usprawniania procesu podejmowania decyzji i doskonalenia procesów produkcyjnych.
Komentarze (0)