Dzwon rotacyjny ProBellTM.
Zalety automatyzacji
- Koszty. Automatyzacja i technologia oparta na robotyce są często uważane za zbyt kosztowne, jednakże z roku na rok koszt automatyzacji spada. Choć początkowa inwestycja może być spora, automatyzacja procesu produkcyjnego zwiększa produkcję przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i zapewnieniu korzyści w nadchodzących latach. Ogólnie rzecz biorąc, opracowanie długoterminowego planu ma zasadnicze znaczenie dla producentów chcących osiągnąć znaczne oszczędności energii i korzyści końcowe. Korzystanie z najbardziej energooszczędnych urządzeń może przynieść największe oszczędności, ale znaczenie mają nawet te mniej wydajne opcje, ponieważ korzyści się sumują.
- Jakość. Aby pozostać konkurencyjni, producenci nie mogą sobie pozwolić na różnice w jakości produktu, szczególnie w przypadku lakierowania. Zastosowanie robotów pozwala zapewnić dokładnie te same parametry pistoletu natryskowego i kierunku malowania za każdym razem, co powoduje poprawę jakości. Nawet najlepiej wykwalifikowani lakiernicy nie są w stanie zapewnić takiej spójności i precyzji dla każdej części. Im większa jednolitość, tym mniej strat materiału, co szczegółowo opisano w następnym punkcie.
- Mniej odpadów. Dzięki dokładności robotów automatyzacja może pomóc zmniejszyć zużycie materiału nawet o 30%. Jeśli do tego jeszcze dodamy dozownik materiałów dwukomponentowych, taki jak ProMix PD2K firmy Graco, który miesza materiał w pobliżu pistoletu, wielkość odpadu może być jeszcze mniejsza. Zastosowanie elektrostatycznego pistoletu natryskowego pozwala zwiększyć skuteczność transferu i powoduje dalszą redukcję odpadów.
- Elastyczność. Roboty można łatwo przeprogramować do wykonywania nowych zadań. Po co tworzyć nowe przyrządy, kiedy regulacja robota zajmuje kilka sekund? Ta elastyczność zapewnia nie tylko oszczędność czasu w przypadku dokonywania zmian, ale też pozwala zaoszczędzić pieniądze. Automatyzacja zapewnia również możliwość częstszej zmiany materiałów i kolorów, co pozwala uprościć planowanie produkcji.
- Siła robocza. Roboty nie kończą dnia pracy, kiedy wybije odpowiednia godzina i nie mają nic przeciwko pracy przez całą dobę. W rzeczywistości mogą wykonywać pracę za trzech pracowników (trzy zmiany po osiem godzin dziennie). Z tego powodu koszty siły roboczej i wydatki z nią związane stanowią zazwyczaj największą oszczędność. Roboty przynoszą pracownikom inne korzyści, na przykład mogą wykonywać za nich powtarzalne zadania, co zmniejsza liczbę wypadków przy pracy i obniża niezadowolenie z pracy. Roboty umożliwiają także ograniczenie liczby niebezpiecznych stanowisk pracy i koncentrację na zadaniach wymagających podejmowania decyzji i dokonywania oceny przez wykwalifikowaną siłę roboczą.
Komentarze (0)