• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 4(108)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  28.08.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Fot. 1. Mogul Hydra Spray – pierwsza pompa do natrysku bezpowietrznego produkowana seryjnie (zdjęcie otrzymane od firmy Graco).

    Fot. 1. Mogul Hydra Spray – pierwsza pompa do natrysku bezpowietrznego produkowana seryjnie (zdjęcie otrzymane od firmy Graco).

    Strona 2 z 2

    Tabela 1.


    Dobór dyszy o odpowiednich parametrach oraz ustawienie odpowiedniego ciśnienia decyduje o jakości natrysku, a więc o grubości i wyglądzie wytwarzanej powłoki. 
    Do farb o znacznej lepkości, np. do grubopowłokowych farb epoksydowych, dobiera się dysze o większych średnicach (0,015÷0,019 cala), a do farb o niskiej lepkości i do farb nawierzchniowych, które są z reguły dodatkowo rozcieńczane, dysze „drobne” (0,009÷0,013 cala). Większość producentów materiałów malarskich podaje odpowiednie zalecenia doboru dysz w kartach technicznych farb. Kąt stożka dobiera się do kształtu malowanych przedmiotów. Elementy o dużych płaszczyznach maluje się dyszami o kącie 40° (np. 415) i więcej, a elementy wąskie nawet dyszami o kącie 10° (np. 109).
    Regulacja ciśnienia powinna odbywać się w oparciu o obserwację tworzonego stożka farby (rys. 4). Ciśnienie podnosimy do momentu kiedy z pistoletu wypływa jednorodny strumień o kształcie wachlarza, pomalowany próbnie odcinek jest równomiernie pokryty farbą, bez smug. Powstawanie smug jest zwyczajowo określane jako „pisanie pistoletu lub dyszy”. Jeżeli mimo znacznych zmian ciśnienia nie udaje się prawidłowo wyregulować strumienia farby wypływającej z pistoletu, to albo trzeba zmienić dyszę, albo obniżyć lepkość farby przez jej podgrzanie lub rozcieńczenie. Dość częstym błędem popełnianym przez malarzy jest ustawianie parametrów pracy pompy wyłącznie w oparciu o wskazania manometru ciśnienia powietrza zasilającego silnik pompy. Parametry malowania prawie nigdy nie są identyczne. Na dobranie ciśnienia ma wpływ temperatura farby, jej rozcieńczenie, użyta dysza, a nawet ciśnienie atmosferyczne, dlatego manometru należy używać do skalibrowania wstępnych ustawień, jednak zawsze należy je skorygować w oparciu o wygląd wachlarza farby i wygląd pomalowanej powierzchni.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Należy też pamiętać, że dysze, mimo że są wykonane z bardzo twardych materiałów, ulegają zużyciu, a wówczas tzw. strzał nie daje obrazu elipsy (fot. 8).
    W następnej części tego cyklu artykułów omówimy malowanie wysokociśnieniowe z pomocniczym strumieniem powietrza, malowanie elektrostatyczne, a także agregaty malarskie do automatycznego dozowania składników farb, tzw. sprzęt 2 i 3K.    

    Michał Jaczewski
    michal.jaczewski@tikkurila.com

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 1. Schemat objaśniający działanie pompy malarskiej do natrysku bezpowietrznego.
    Rys. 2. Przekrój wysokociśnieniowej pompy malarskiej.
    Rys. 3. Przepływ farby w zależności od kierunku ruchu tłoka pompy.
    Rys. 4. Schematyczne przedstawienie prawidłowego i nieprawidłowego wyglądu stożka farby wypływającej z pistoletu, tzw. punktowego strzału i pomalowanego fragmentu powierzchni.
    Fot. 2. Współczesna pompa do malowania bezpowietrznego o napędzie elektrycznym.
    Fot. 3. Wysokociśnieniowy pistolet malarski.
    Fot. 4. Dysza odwracalna (rewersyjna).
    Fot. 5. Otwarty filtr zgrubnego oczyszczania.
    Fot. 6. Filtr dokładnego oczyszczania, zwany też filtrem palcowym.
    Fot. 7. Dysza „pisze”.
    Fot. 8. Nieprawidłowa elipsa będąca skutkiem zużycia dyszy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...