• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Farby high solids zawierają cząstki stałe w dużych i bardzo dużych stężeniach, co przekłada się na ich wysoką gęstość, lepkość i krycie.

    Farby high solids zawierają cząstki stałe w dużych i bardzo dużych stężeniach, co przekłada się na ich wysoką gęstość, lepkość i krycie.

    Strona 4 z 5

    Z kuchni na salony
    Mimo że farby i lakiery high solids zagościły w świadomości przemysłowców ok. 2006 r., ich historia sięga dużo dalej i trudno dziś powiedzieć, kto jako pierwszy wprowadził je na rynek. Najprawdopodobniej pierwsze produkty tego typu pojawiły się w sprzedaży już ok. 1985 r., a więc ponad 35 lat temu. Początkowo nie zawojowały jednak rynku, pozostając w cieniu tańszych i łatwiejszych w aplikacji farb rozpuszczalnikowych. Dopiero splot zewnętrznych czynników, takich jak wspomniana dyrektywa UE i wzrost świadomości ekologicznej klientów spowodował, że produkty high solids urosły do rangi rozwiązań śmiało mogących konkurować z konwencjonalnymi powłokami przemysłowymi.

    Aplikacja farb high solids krok po kroku
    Początkowe trudności na etapie aplikacji można łatwo przezwyciężyć: wystarczy zasięgnąć porady producenta farby, a także przestrzegać kilku żelaznych zasad dotyczących zarówno samego nakładania, jak i przygotowania powierzchni. Przyjrzyjmy się im na przykładzie powlekania aluminium:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    1. Przygotuj powierzchnię do malowania: metal trzeba delikatnie zeszlifować, wytrawić, nałożyć powłokę konwersyjną, a następnie pokryć podkładem antykorozyjnym.
    2. Wyczyść sprzęt lakierniczy: aby upewnić się, że pistolet jest czysty, warto przepłukać go niewielką ilością rozcieńczalnika. Trzeba także pamiętać o stosowaniu dyszy i iglicy w odpowiednim rozmiarze rekomendowanym przez producenta farby.
    3. Ustaw właściwe ciśnienie: do aplikacji farb high solids należy stosować wyższe ciśnienie niż w przypadku konwencjonalnych farb (ok. 4 barów). Trzeba też pamiętać, że w przypadku długich węży ciśnienie na wyjściu sprężarki będzie wyższe niż na wejściu do pistoletu.
    4. Zapewnij dopływ czystego powietrza: powietrze doprowadzane do pistoletu musi być suche i wolne od zanieczyszczeń, dlatego warto zainwestować w odpowiednie filtry i osuszacze.
    5. Wymieszaj farbę: przed przelaniem do zbiornika farbę należy dobrze wymieszać, zaś podczas przelewania dobrze jest zastosować papierowy filtr stożkowy.
    6. Zadbaj o odpowiednią grubość powłoki: w przypadku nakładania dwóch warstw farby należy pamiętać, że pierwsza z nich nie powinna być ani za cienka (mogą wystąpić granulki), ani zbyt gruba (długi czas schnięcia). Należy także przestrzegać zalecanego czasu schnięcia – w przeciwnym razie na powierzchni powłoki może wystąpić zjawisko skórki pomarańczy.
    Wskazówka! Aby zmniejszyć lepkość farby, można ją bezpośrednio przed aplikacją nieznacznie podgrzać (do ok. 40°C) lub wprawić w ruch rotacyjny.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Porównanie wydajności farb o średniej (50%), dużej (80%) i maksymalnej (100%) zawartości cząstek stałych.
    Porównanie efektywności krycia farb: a) rozpuszczalnikowych zawierających 50% cząstek stałych, b) high solids o zawartości 100% cząstek stałych.
    Firma NORD stosuje farby high solids do powlekania swoich napędów.
    Hitachi stawia na farby high solids w procesach powlekania maszyn górniczych i budowlanych.
    Najnowsza formulacja Kenzo firmy IGL Coatings zawiera nie tylko 100% cząstek stałych, ale także grafen, który zwiększa jej trwałość, wytrzymałość mechaniczną i hydrofobowość.
    Z kuchni na salony
    Aplikacja farb high solids krok po kroku
    Żeby farba nie stężała

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...