Trend 4: wentylacja sterowana falownikami
Konkretne oszczędności energii można uzyskać także dzięki optymalizacji pracy wentylatorów promieniowych służących do usuwania mgły lakierniczej i lotnych związków organicznych z wnętrza kabiny. W konwencjonalnych systemach wentylacji urządzenia te pracują z pełną wydajnością przez cały czas lakierowania i suszenia. Wynika to z faktu, że osadzone są bezpośrednio na osi silnika, a tym samym ich prędkość obrotowa jest taka sama jak prędkość jednostki napędowej. Rozwiązanie to jest co prawda tanie w zakupie, ale drogie w eksploatacji – zwłaszcza w porównaniu z wentylatorami dwustrumieniowymi, których konstrukcja bazuje na przekładni umożliwiającej regulację prędkości obrotowej w zależności od warunków lub potrzeb lakierni.
Co więcej, w najnowszych typach kabin pracą falowników steruje nie tylko program wykonawczy, ale także aktywność lakiernika, a konkretnie: czujniki przepływu powietrza zlokalizowane na pistolecie lakierniczym. W momencie uruchomienia pistoletu przepływ powietrza wzrasta, a dane informujące o jego wielkości są przekazywane przez czujnik do sterownika PLC. Sterownik przetwarza uzyskane informacje i wysyła sygnał do falownika, aby ten zmienił częstotliwość wyjściową prądu. W efekcie prędkość obrotowa silników napędzających wentylatory wzrasta i jest utrzymywana na wysokim poziomie do momentu zakończenia procesu lakierowania. Informacja o tym dociera do falownika tą samą drogą, dzięki czemu regulacja systemu wentylacji przebiega całkowicie automatycznie – bez aktywnego udziału operatora.
„Zielone” światło
Niskie zużycie energii i duża żywotność diod elektroluminescencyjnych predestynują je do roli następców tradycyjnych żarówek w każdym sektorze przemysłu. Rzadko kiedy przynoszą jednak tak spektakularne efekty jak w przypadku kabin lakierniczych. LED-y zapewniają nie tylko taką samą wydajność świetlną przy dwukrotnie niższym zużyciu energii, ale także są niezwykle wytrzymałe na działanie czynników obniżających żywotność tradycyjnego oświetlenia, takich jak wysoka wilgotność, częste zmiany temperatury czy duża częstotliwość włączania i wyłączania typowe dla kabin lakierniczych. Jeśli przyjąć, że trwałość diod LED średnio pięciokrotnie przekracza żywotność stosowanych powszechnie w kabinach jarzeniówek, po uwzględnieniu ekstremalnych warunków pracy różnica ta jeszcze się zwiększy. Stąd w nowych kabinach LED-y stały się już standardem, a lakiernie coraz częściej rozpoczynają modernizację swojego zaplecza technicznego właśnie od wymiany oświetlenia.
Komentarze (1)