Jaka jest różnica między pistoletem natryskowym LVLP a HVLP?
Do profesjonalnego malowania ważny jest wybór odpowiedniej wersji ręcznego pistoletu natryskowego. Wybór pomiędzy HVLP i LVLP będzie łatwiejszy, gdy poznamy główne różnice.
SAMES KREMLIN oferuje szeroką gamę pistoletów natryskowych, które można dostosować do każdego zadania malarskiego. Podstawowe informacje, które pomogą dokonać wyboru pomiędzy pistoletami natryskowymi HVLP i LVLP, zależnie od Twojego przedsięwzięcia, są następujące: gama FPro Airspray jest dostępna w trzech wersjach: konwencjonalnej, HVLP i LVLP. Skoncentrujemy się na różnicach pomiędzy HVLP i LVLP. Nawet jeśli wyglądają tak samo i mogą być czasami używane do tych samych zastosowań, są to dwa różne narzędzia. Warto zapoznać się z różnicami, aby wybrać właściwe narzędzie do swojej pracy.
Czym jest natryskiwanie HVLP?
Technologia natrysku HVLP została zdefiniowana i zastosowana przez SCAQMD (South California Air Quality Management District) w latach 80. XX wieku i została przyjęta przez większość stanowych agencji EPA w USA. Aby spełnić wymagania HVLP, ciśnienie powietrza mierzone przy głowicy powietrznej musi wynosić od 0,1 PSI (0,006 bara) do maksymalnie 10 PSI (0,7 bara) lub udowodnić, że wydajność transferu wynosi co najmniej 65%. Wymagania te zmniejszają zanieczyszczenie spowodowane oversprayem/odkurzem i minimalizują marnowanie materiału w porównaniu z konwencjonalnym pistoletem natryskowym. HVLP to skrót od High Volume Low Pressure, co oznacza dużą ilość powietrza (10–25 CFM, tj. 17–42,5 m3/h) przy niskim ciśnieniu powietrza (10 PSI/0,7 bara lub mniej). Atomizacja jest osiągana dzięki objętości powietrza, a nie dzięki wysokiemu ciśnieniu powietrza, zmniejsza ona prędkość ruchu do przodu, tworząc w ten sposób bardziej miękki strumień. Bardziej miękki strumień pozwala większej ilości materiału przylegać do części, a nie odbijać się do atmosfery, co zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i ilość odpadów. Aby to osiągnąć, pistolety HVLP są zaprojektowane z większymi przepustami powietrza i głowicami powietrznymi z wieloma lub większymi otworami atomizującymi wokół dyszy produktowej.
Komentarze (0)