Fot. 1. Pomiar temperatury farby.
Metoda 7C
Przyrząd wykorzystujący prądy wirowe (rys. 4). Zasada polega na generowaniu przez sondę pola elektromagnetycznego o wysokiej częstotliwości, które generuje w będącym przewodnikiem podłożu prądy wirowe. Amplituda i faza tych prądów jest funkcją grubości nieprzewodzącej powłoki znajdującej się pomiędzy sondą a przewodnikiem (podłożem). Metoda stosowana jest do pomiaru grubości na niemagnetycznych podłożach metalowych. Wiele współczesnych przyrządów działających na zasadzie indukcji magnetycznej posiada dodatkowo możliwość pomiaru z wykorzystaniem prądów wirowych. Takie przyrządy nadają się do pomiaru grubości farb nie tylko na stali węglowej, ale i na aluminium, i na stalach stopowych, np. nierdzewnych.
Po skończonym malowaniu ocenie inspektorskiej podlegają, choć nie zawsze, takie parametry, jak:
- stopień wyschnięcia (utwardzenia)
Niestety, nie ma ani normy, ani przyrządów umożliwiających w warunkach warsztatowych czy terenowych określenie stopnia wyschnięcia i utwardzenia powłok. Można się tu posłużyć tzw. świadkami, czyli blachami pomalowanymi równocześnie z ocenianą konstrukcją. Blachy te można poddać ocenie laboratoryjnej w oparciu o grupę norm (6 części) PN-EN ISO 9117 Farby i lakiery. Badania schnięcia.
Niestety, badania te wymagają odpowiedniego, dość drogiego oprzyrządowania i dlatego nie są dostępne dla większości malarni. W praktyce trzeba opierać się na informacjach zawartych w kartach technicznych farb. Warto zwrócić uwagę, dla jakich parametrów podano czasy schnięcia, a szczególnie:
- dla jakiej grubości
Schnięcie wraz z grubością powłoki znacznie się wydłuża i nie jest to zależność liniowa, a raczej geometryczna. Przykładowo, jeżeli dla grubości DFT 40 µm producent podaje, że suchość pyłową powłoka uzyskuje po 1 godzinie, to przy 80 µm nie będą to 2, tylko 4 godziny.
- dla jakich temperaturProducenci podają czas schnięcia w określonej temperaturze, wyższa temperatura skróci ten czas, ale niższa go wydłuży i to czasami znacznie. Poniżej pewnych temperatur, na ogół 5°C, w farbach epoksydowych nie zachodzi reakcja utwardzania. Są farby ze specjalnymi zimowymi utwardzaczami, które utwardzają się nawet w minus 10°C. Czas utwardzania w niskich temperaturach przebiega naprawdę bardzo wolno. Proces utwardzania może trwać nawet kilka miesięcy. Warto o tym pamiętać, jak planujemy malowanie w okresie zimowym.
Komentarze (0)