• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 5(145)/2023

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  23.10.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Elektryfikacja: droga do zrównoważonych procesów produkcyjnych

    Wszyscy chcemy tego samego. Jako fabryka, firma produkcyjna lub producent przemysłowy szukamy sposobów, aby nasze procesy produkcyjne były bardziej zrównoważone. Elektryfikacja ma kilka zalet, ponieważ pozwala znaleźć równowagę pomiędzy kluczowymi wskaźnikami wydajności (KPI) związanymi ze środowiskiem a tymi, które dotyczą finansów. Zauważyliśmy jednak, że w strategiach elektryfikacji na ogół nie docenia się wpływu na środowisko, jaki wywiera przejście z pomp pneumatycznych na elektryczne. Wymiana jednej pompy pneumatycznej na oferowany przez Graco model QUANTM pozwala obniżyć emisję CO₂ o 93 proc.!

    Zrównoważony rozwój – nasi inwestorzy uwzględniają ten temat w naszych programach, nasi klienci są coraz bardziej świadomi jego znaczenia i oczywiście my sami kładziemy na tę kwestię coraz większy nacisk. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak świadomi wpływu procesów produkcyjnych na naszą planetę jak teraz.

    Procesy produkcyjne: fakty

    Przemysł odpowiada za emisje sięgające ok. miliarda ton metrycznych CO₂ rocznie.

    • W procesach produkcyjnych zużywa się około 1/3 energii produkowanej na świecie. 
    • Pompy odpowiadają za zużycie 25 proc. całej energii, jaką zużywają silniki elektryczne.
    • W branżach, w których pompy są intensywnie eksploatowane, ilość ta wzrasta nawet do 50 proc.
    • Główne czynniki motywujące firmy do zrównoważonego rozwoju uległy zmianie. 50 proc. firm produkcyjnych chce zwiększyć swoją wytrzymałość w celu zachowania zgodności ze swoją misją.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Nasze rządy zapewniają dwa dodatkowe czynniki. Z jednej strony, zwiększają presję poprzez zaostrzanie przepisów. Z drugiej strony, zapewniają nam niezbędne zachęty finansowe, abyśmy mogli wprowadzić tę ekologiczną zmianę. 
    Przyjrzyjmy się niektórym celom, jakie wyznaczono w Europejskim Zielonym Ładzie. Celem tego zestawu inicjatyw politycznych opracowanego przez Komisję Europejską jest osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jakie ma to znaczenie w ujęciu krótkoterminowym?

    Europejski Zielony Ład w skrócie: cele na rok 2030

    • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc.
    • Dążenie do udziału energii odnawialnej na poziomie co najmniej 40 proc.
    • Poprawa efektywności energetycznej o co najmniej 32,5 proc.

    Aby realizacja Europejskiego Zielonego Ładu powiodła się, Unia Europejska przeznaczy ponad bilion euro na inwestycje publiczne i prywatne.

    To połączenie czynników prawnych i zachęt finansowych stanowi wzór do naśladowania dla firm, które nieustannie dążą do osiągnięcia równowagi. Nie można uczynić swoich procesów bardziej zrównoważonymi bez inwestycji. 
    W przypadku tych inwestycji firmy stają przed wyzwaniem, które polega na znalezieniu równowagi. Pogodzić ze sobą trzeba następujące kwestie:

    • społeczną odpowiedzialność biznesu,
    • rentowność korporacji,
    • spokój inwestorów,
    • zgodność z przepisami.

    Strategia elektryfikacji
    Posiadanie strategii elektryfikacji zaspokaja wszystkie cztery powyższe potrzeby. Jest to zatem kierunek, w jakim powinny podążać firmy produkcyjne, ponieważ wypełnia lukę między czynnikami środowiskowymi a finansowymi. Elektryfikacja umożliwia pogodzenie zrównoważonego rozwoju z rentownością. 

    Strategia elektryfikacji składa się zazwyczaj z dwóch etapów:

    1. ograniczenia zużycia energii: najbardziej ekologiczna energia to ta, której nie zużywamy;
    2. zaspokojenia pozostałego zapotrzebowania za pomocą energii elektrycznej: energia elektryczna jest bardziej ekologiczna niż paliwa kopalne. Energię elektryczną można wytwarzać za pomocą paneli słonecznych, wiatraków i turbin wodnych. W przypadku tej formy energii emisje gazów cieplarnianych i substancji zanieczyszczających są mniejsze w porównaniu do jej odpowiedników opartych na paliwach kopalnych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...