Pompa hydrodynamiczna przystosowana do natrysku z osłoną powietrza: 1 - układ regulacji silnika powietrznego (ciśnienia farby); 2 – układ regulacji ciśnienia powietrza osłonowego; 3 – przewód z farbą; 4 – przewód z powietrzem.
Malowanie natryskowe, cz. III
W poprzednich częściach niniejszego cyklu opisaliśmy sprzęt do malowania konwencjonalnego (powietrznego) i do natrysku hydrodynamicznego (bezpowietrznego). Oba rozwiązania cechują pewne wady i niedogodności.
W przypadku natrysku powietrznego to przede wszystkim stosunkowo niska wydajność, duże straty materiału i trudności z aplikacją powłok o wysokich lepkościach, co uniemożliwia nakładanie w jednym przejściu większych grubości. Natrysk hydrodynamiczny pozbawiony jest tych wad, ale kosztem niższej estetyki uzyskiwanej powierzchni. Obie metody generują wysokie straty w przypadku malowania elementów ażurowych. Producenci sprzętu do malowania szukają innych rozwiązań pozwalających na ograniczenie wspomnianych niedogodności. Omówimy te najważniejsze.
Natrysk mieszany (hydrodynamiczno-powietrzny)
Natrysk hydrodynamiczny, połączony z powietrznym, zyskał wiele nazw wygenerowanych z reguły przez poszczególnych producentów sprzętu do malowania: airasist, aircoat, airmix, natrysk w osłonie powietrza itp. Co prawda mogą się one różnić pewnymi szczegółami technicznymi, ale generalnie chodzi o to, żeby przy nieco mniejszym ciśnieniu farby sprężone powietrze wykańczało kształt stożka farby i dociskało ewentualne „odbicia” do malowanej powierzchni (fot. 1).
Malowanie z osłoną powietrza wymaga na ogół ciśnienia farby w przedziale 80-120 barów i powietrza osłonowego w przedziale 2-4 bary. Typowy zestaw po podniesieniu ciśnienia farby i zamknięciu osłony może pracować jak sprzęt do malowania hydrodynamicznego. Trzeba jednak pamiętać, że pistolety są z reguły skonstruowane na ciśnienia do 150 lub 250 barów, więc nie polecam takiego wykorzystywania tego sprzętu, szczególnie przy mocniejszych pompach, ze względów bezpieczeństwa.
Komentarze (0)