• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(111)/2018

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Powłoki po teście gięcia na stożku.

    Powłoki po teście gięcia na stożku.

    Strona 2 z 3

    Dodatkowo farby możemy podzielić również z uwagi na rodzaj rozpuszczalników lub ich przeznaczenie:

    • Wodorozcieńczalne – jest to rodzaj farb nietolerujących jakichkolwiek zanieczyszczeń na malowanej powłoce, obiekt pokrywany musi być przygotowany minimalnie do stopnia czystości Sa 2,5. Stosowanie ich ogranicza lotne związki organiczne w porównaniu do odpowiedników rozpuszczalnikowych oraz zwiększa bezpieczeństwo, redukując możliwość wybuchu
    • Rozpuszczalnikowe – składniki chemiczne używane na etapie produkcji. Ich odparowanie (zamiana w gaz) powoduje rozpuszczenie substancji powłokotwórczej.
    • Ognioochronne – produkty, których głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji przed działaniem temperatury podczas pożaru poprzez puchnięcie (zwiększanie swojej objętości) oraz uwalnianie się wody zawartej w składnikach, możemy je podzielić na typy: X, Y, Z1, Z2 oraz kategorie odporności: R15, R45, R60, R75, R90, R120, R240, gdzie litera R oznacza nośność ogniową, natomiast cyfra czas ochrony przed płomieniami.
    • Reklama
      ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • Termoodporne – są to powłoki, które są odporne na temperatury do 650°C, jednak w niektórych przypadkach pełne utwardzanie następuje w temperaturze 200°C. Są wykonywane na żywicach alkidowych, etylokrzemianowych i silikonowych.
    • Pochłaniające wilgoć – dzięki mikroporom (ich wysokość waha się od 1 do 100 µm) powłoka wiąże wilgoć i uwalnia ją w okresie suchym, istnieją powłoki mogące zmagazynować do 0,5 l wody na 1 mkw.
    • Farby tłumiące hałas (wibracje) – są to powłoki stosowane w pojazdach, autobusach, pociągach, halach produkcyjnych, gdzie cienkie blachy rezonują i przenoszą niepożądany hałas. Powłoka, dzięki strukturze powierzchni oraz żywicom, „tłumi” nieprzyjazne wibracje.
    • Farby antyporostowe – powłoki stosowane w przemyśle stoczniowym zapobiegają przyklejaniu się organizmów do kadłubów statków morskich. Dzięki tym powłokom możemy ograniczyć czyszczenie burt, oszczędzają czas i pieniądze. 
    • Farby proszkowe – dostarczane są w postaci proszku. Do ich produkcji używa się żywic chemoutwardzalnych, takich jak epoksydy, poliestry, akryle i poliuretany. Farby proszkowe są stosowane głównie do malowania wyrobów w przemyśle metalowym. Typowymi grupami wyrobów są: systemy oświetleniowe, sprzęt gospodarstwa domowego, meble i rowery. Poliamid, polietylen i chlorek poliwinylu używane są jako żywice bazowe do wyrobu termoutwardzalnych powłok. Proszek jest nanoszony na powierzchnię metodą flotacyjną, tworząc warstwę, która po podgrzaniu ulega stopieniu, przylegając szczelnie do powierzchni. Farby proszkowe są na ogół aplikowane metodą napylania elektrostatycznego. Proszek przylega do przedmiotu metalowego, który jest uziemiony. Ostateczna powłoka formowana jest na skutek reakcji chemicznej zachodzącej w temperaturze od 150 do 200°C. Powłoki proszkowe tworzą warstwę szczelnie przylegającą do podłoża, odporną na czynniki mechaniczne i chemiczne.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Budowa farby.
    Próbka po teście komory solnej (gruntoemalia).
    System 1-warstwowy.
    System 2-warstwowy. po 720h w komorze solnej.
    W tabeli są podane dane z normy 12944-5 oraz wyniki otrzymane w laboratorium Metch-Fachu. Testy mechaniczne po starzeniu w komorze, x-z uwagi na grubość powłoki badanie nie jest wykonywane 1 – ocena doskonała, 10 – ocena niedostateczna; podane ceny są wartościami teoretycznymi (nie uwzględniają współczynnika strat oraz robocizny) P – pękanie, Z – zmarszczenie, O – odejście od stali, B – brak zmian, (B) – wartość zmierzona. Wszystkie przykładowe wyniki podane w tabeli zostały opracowane na próbkach ze stopniem przygotowania powierzchni Sa 2,5. Wyniki z próbek szpachlowanych zostały umieszczone w celach informacyjnych, ponieważ elementy szpachlowane możemy spotykać nie tylko w autach, które były naprawiane w warsztacie blacharskim, ale również w używanych maszynach.
    Powłoki po teście gięcia na stożku.
    Przykłady testów typu Pull-off przed oraz po ekspozycji w komorze UVB oraz komorze solnej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...