Fot. 1. Most przez Odrę w Głogowie.
Wady powłok, część 4 (odcinek 1)
Panuje przekonanie, że jak powłoki nie ujawnią wad przez pół roku – rok eksploatacji, to można „spać spokojnie”. Tak rzeczywiście jest w zdecydowanej większości przypadków, ale niektóre wady potrafią się ujawnić dopiero po latach. Najczęściej są to wady będące konsekwencją błędów projektowych. Podczas mojej wieloletniej pracy z farbami i powłokami malarskimi widziałem co najmniej kilkaset projektów zabezpieczeń korozyjnych, ale zaledwie kilka z nich obejmowało opis postępowania z powłokami w trakcie eksploatacji. W tej części artykułu, ostatniej już z cyklu o wadach powłok, zajmiemy się zarówno wadami ujawniającymi się po jakimś czasie od zakończenia malowania, jak i sprawą postępowania z powłokami malarskimi w trakcie eksploatacji.
Zmiany, jakie pojawiły się w grupie norm PN-EN ISO 12944, to między innymi wprowadzenie trwałości bardzo długiej – powyżej 25 lat – oznaczonej symbolem VH. Z ochroną przed korozją jestem związany przez większą część mojego zawodowego życia. Nadzorowałem malowanie co najmniej dziesiątek, a najpewniej setek obiektów. Tak się składa, że przeważająca część tych obiektów to elementy stalowych konstrukcji hal, które widziałem w malarni i nie wiem, gdzie zostały zamontowane, więc nie mam pojęcia, w jakim stanie, po upływie lat, są na nich powłoki malarskie. Część obiektów nadzorowałem za granicą w dość egzotycznych krajach, do których jest bardzo daleko, a na dodatek nie można dziś do nich wjechać ze względu na niepokoje, częste porwania lub terroryzm. Z czystym sumieniem mogę wymienić tylko kilka obiektów, przy których malowaniu byłem obecny i które w nie najgorszym, choć nieidealnym, stanie przetrwały ponad 20 lat i można je dość łatwo zobaczyć. Jednym z nich jest most na Odrze w Głogowie (fot. 1).
- harmonogram przeglądów obiektu,
- listę rodzajów uszkodzeń wymagających naprawy oraz sposób naprawy,
- specyfikację materiałów zalecanych do wykonania naprawy powłok,
- instrukcję czyszczenia i mycia powłok malarskich,
- wykaz narzędzi, jakie mogą być używane do czyszczenia i mycia, np. myjki ciśnieniowe o maksymalnym ciśnieniu roboczym do 150 barów,
- wykaz i charakterystykę detergentów zalecanych do mycia.
Komentarze (0)