• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Fot. 1. Most przez Odrę w Głogowie.

    Fot. 1. Most przez Odrę w Głogowie.

    Strona 1 z 2

    Wady powłok, część 4 (odcinek 1)

    Panuje przekonanie, że jak powłoki nie ujawnią wad przez pół roku – rok eksploatacji, to można „spać spokojnie”. Tak rzeczywiście jest w zdecydowanej większości przypadków, ale niektóre wady potrafią się ujawnić dopiero po latach. Najczęściej są to wady będące konsekwencją błędów projektowych. Podczas mojej wieloletniej pracy z farbami i powłokami malarskimi widziałem co najmniej kilkaset projektów zabezpieczeń korozyjnych, ale zaledwie kilka z nich obejmowało opis postępowania z powłokami w trakcie eksploatacji. W tej części artykułu, ostatniej już z cyklu o wadach powłok, zajmiemy się zarówno wadami ujawniającymi się po jakimś czasie od zakończenia malowania, jak i sprawą postępowania z powłokami malarskimi w trakcie eksploatacji.

    Zmiany, jakie pojawiły się w grupie norm PN-EN ISO 12944, to między innymi wprowadzenie trwałości bardzo długiej – powyżej 25 lat – oznaczonej symbolem VH. Z ochroną przed korozją jestem związany przez większą część mojego zawodowego życia. Nadzorowałem malowanie co najmniej dziesiątek, a najpewniej setek obiektów. Tak się składa, że przeważająca część tych obiektów to elementy stalowych konstrukcji hal, które widziałem w malarni i nie wiem, gdzie zostały zamontowane, więc nie mam pojęcia, w jakim stanie, po upływie lat, są na nich powłoki malarskie. Część obiektów nadzorowałem za granicą w dość egzotycznych krajach, do których jest bardzo daleko, a na dodatek nie można dziś do nich wjechać ze względu na niepokoje, częste porwania lub terroryzm. Z czystym sumieniem mogę wymienić tylko kilka obiektów, przy których malowaniu byłem obecny i które w nie najgorszym, choć nieidealnym, stanie przetrwały ponad 20 lat i można je dość łatwo zobaczyć. Jednym z nich jest most na Odrze w Głogowie (fot. 1).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ten kolor, trochę dzisiaj denerwujący, był w połowie lat 90. XX wieku wyjątkowy. To pierwszy most, a jeżeli nie pierwszy, to jeden z nielicznych, na owe czasy mostów pomalowanych na inny kolor niż ciemnoszary lub khaki i wówczas ten kolor odbierany był na ogół bardzo pozytywnie. Do lat 90. o kolorze mostów decydowało wojsko. Utarło się, że mosty nie mogą „rzucać się w oczy”, żeby wrogowi sprawy nie ułatwiać, więc wybierano kolory maskujące. Piszę o tym, żeby uzmysłowić czytelnikowi, że 25 lat to spory szmat czasu i ocena obiektów po takim okresie nie jest prosta, bo takich obiektów dużo nie ma, a jeszcze na dodatek ciężko je znaleźć. Do tego dochodzi brak informacji o projekcie, materiałach itd. Doradzałbym inwestorom oczekującym długich trwałości lub gwarancji nieprzesadzanie z wymaganiami. Moim zdaniem ważniejsze i łatwiejsze jest dopilnowanie rzetelnej roboty, niż próba egzekucji zobowiązań po latach. Jednym z wymogów przy planowaniu długiego okresu trwałości powinno być opracowanie instrukcji eksploatacji powłok. Co taka instrukcja powinna zawierać? To m.in.:

    • harmonogram przeglądów obiektu,
    • listę rodzajów uszkodzeń wymagających naprawy oraz sposób naprawy,
    • specyfikację materiałów zalecanych do wykonania naprawy powłok, 
    • instrukcję czyszczenia i mycia powłok malarskich,
    • wykaz narzędzi, jakie mogą być używane do czyszczenia i mycia, np. myjki ciśnieniowe o maksymalnym ciśnieniu roboczym do 150 barów,
    • wykaz i charakterystykę detergentów zalecanych do mycia.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Kredowanie.
    Fot. 3. Taka zmiany wyglądu farby na znaku drogowym może stanowić zagrożenie.
    Fot. 4. Pękanie powłoki krótko po jej naniesieniu często spowodowane jest jej znacznym przegrubieniem.
    Fot. 5. Pęknięcia starych powłok wypełniają się brudem lub produktami korozji.
    Fot. 6. Nierzadko można zaobserwować kilka wad jednocześnie, tu pękanie i całkowite odwarstwienie (delaminacja) czerwonej obwódki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...