• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 6(116)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  03.01.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Produkty bez niebezpiecznych substancji, zaprojektowane do konkretnych procesów w różnych systemach aplikacyjnych

    Pozostałości farby i brud w kabinach lakierniczych mogą prowadzić do kosztownych przerw produkcyjnych. W trosce o to, aby zapewnić gładki i sprawny przebieg procesu oraz by przegląd i konserwacja mogły zostać przeprowadzone tak sprawnie, jak to tylko możliwe, należy użyć odpowiedniej jakości koagulanty, które zostały zaprojektowane do zastosowań w specyficznych typach kabin natryskowych.

    Duże ilości farb ciekłych są zazwyczaj aplikowane w lakierniczych kabinach natryskowych z płaszczem wodnym. W czasie tego procesu niektóre cząsteczki  farb ciekłych nieuchronnie nie trafiają na malowany detal, tworzy się tzw. okurz (overspray). Cyrkulująca po ścianach lub podłodze kabiny woda,  plus odpowiedni przepływ powietrza powodują wychwytywanie przetrysku farby z powietrza do wody. Dodatek koagulantu separuje klejące się cząsteczki farby i powstają większe aglomeracje zawiesin. Pozwala to na ich usunięcie z wody poprzez jednostki separacyjne zintegrowane w systemie cyrkulacji wody. Oczyszczona ciecz może zostać zawrócona do obiegu.

    Wysokie standardy dla koagulantów

    Nowoczesne preparaty do koagulacji zapewniają efektywną reakcję z cząsteczkami farb rozpuszczalnikowych jak i wodorozcieńczalnych, które trafiły do wody. Koagulanty wspomagają również kurtyny wodne w kabinie lakierniczej, chroniąc przed ich zaburzeniem i utratą jednorodnego filmu wodnego. Dodatkowo redukują ilość wody, która jest potrzebna do odseparowania cząstek farby, co skutkuje zmniejszonym jej zużyciem i minimalizuje negatywny wpływ procesu na środowisko.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przy wzroście liczbykolorów dostępnych na rynku ich zmiana musi być często przeprowadzana przy dość krótkich seriach, co powoduje, że wymagania w stosunku do procesów lakierniczych stają się coraz bardziej złożone. Z tego powodu zarówno czyszczenie, jak i konserwacja muszą być coraz sprawniejsze.
    Pozostałe wymagania, które farby muszą spełnić, dotyczą połysku, twardości, elastyczności w połączeniu z ich zdolnościami samoczyszczącymi i hydrofobowymi. Sprawiają zatem, że nowoczesne koagulanty muszą sobie z nimi lepiej radzić. Czynnikiem decydującym o efektywności procesu koagulacji jest zachowanie farby wobec pierwszego jej kontaktu z wodą.

    Zmniejszenie problemów i wydłużenie żywotności wody procesowej

    Koagulanty używane podczas procesu mokrej separacji muszą być dostosowane do powszechnie stosowanych systemów lakierniczych, od prostych farb rozcieńczalnikowych do farb trudno usuwalnych, do produktów wodorozcieńczalnych oraz do jak najszerszej gamy kabin. Najlepszy proces koagulacji gwarantuje, że przepływ wody jest niezmienny i pomaga zredukować problemy w procesie lakierowania związane z zaburzeniem balansu przepływającego powietrza i wody przez system. W rezultacie dalsze błędy w procesie produkcyjnych mogą zostać w większości uniknięte. Z tego powodu okres, w którym woda procesowa może być wykorzystywana, również się wydłuża, co przynosi znaczące oszczędności.

    Koagulanty wykorzystane w optymalnie funkcjonujących systemach mokrej separacji zostały zaprojektowane do konkretnych procesów i posiadają zalety, które wyróżniają je spośród większości procesów separacyjnych w różnych systemach aplikacyjnych. Jedną z kluczowych zalet jest redukcja kosztów operacyjnych.

    GALERIA ZDJĘĆ

    W trosce o to, aby zapewnić gładki i sprawny przebieg procesu oraz aby przegląd i konserwacja mogły zostać przeprowadzone tak sprawnie, jak to tylko możliwe, należy użyć odpowiedniej jakości koagulanty, które zostały zaprojektowane do zastosowań w specyficznych typach kabin natryskowych.
    W kabinach, gdzie ściany i podłogi są zmywane wodą, nadmiar farby zostaje uwięziony w strumieniu powietrza i jest kierowany oraz przechowywany w zbiorniku pod kabiną. Dodatek koagulantu skutkuje tym, że cząsteczki farby formują większe zbrylenia, co pozwala na ich usunięcie.
    Jeśli proces koagulacji jest nieefektywny, to szlam z farby pozostaje klejący (zdjęcie z lewej). Nowoczesne związki koagulacyjne pozwalają lepiej odwodnić szlam z farby (po prawej).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...