Kontenery prasujące są podnoszone i opuszczane za pomocą hydraulicznych podnośników roboczych. Dwa pomosty robocze przy ściankach kabiny ułatwiają lakiernikom dostęp do wszystkich powierzchni lakierowanych kontenerów prasujących.
Höcker Polytechnik zrealizował innowacyjną technikę lakierowania w kabinach kontenerów i pras do utylizacji odpadów
Zwiększona produkcja jednostkowa wymaga zastosowania nowej techniki lakierowania: Presto GmbH od przeszło 40 lat produkuje innowacyjne systemy i prasy do utylizacji odpadów. Jakiś czas temu przedsiębiorstwo zainstalowało w swoich halach produkcyjnych nowoczesne kabiny lakiernicze.
Produkty firmy Presto maksymalnie redukują resztki poprodukcyjne oraz odpady. Zredukowane w ten sposób materiały zwiększają pojemność magazynu i dają się bez problemu zutylizować. Presto to jedna z wiodących na rynku marek znana z niezawodnych systemów utylizacji odpadów zarówno w handlu, jak i w przemyśle.
W ostatnich latach przedsiębiorstwo systematycznie zwiększało zdolność produkcyjną swojego głównego zakładu w Bad Laer niedaleko Osnabrück, w Dolnej Saksonii w Niemczech i zmodernizowało swój park maszynowy.
Kontenery prasujące malowane są farbą podkładową w lakierni należącej do Presto, a następnie lakierowane na popularną firmową zieleń Presto lub według życzeń na kolor firmowy klienta. Idealna powłoka malarsko-lakiernicza produkowanych kontenerów samoprasujących to coś więcej niż tylko zewnętrzna kosmetyka. Jej antykorozyjne działanie zabezpiecza na dłuższy czas funkcjonowanie urządzeń narażonych na wszelkie zewnętrzne warunki pogodowe.
– Aby zintegrować urządzenia w hali zgodnie z jasno postawionymi wymaganiami klienta Presto, musieliśmy zastosować nową metodę – tłumaczy Uwe Kaczmarek, kierownik w Höcker Polytechnik GmbH odpowiedzialny za projekt realizowany dla Presto. – Nasz pomysł połączenia trzech kabin z dwoma tylko pomieszczeniami na agregaty przyczynił się do obniżenia kosztów inwestycji. Nasz energooszczędny system nawiewno-grzewczy, system odciągu podłogowego oraz koncepcja budowy pomostów roboczych do obsługi kontenera zminimalizowały koszty energii oraz zredukowały czas trwania cyklu produkcyjnego. Z przyjemnością obserwujemy, jak nasza koncepcja sprawdza się w praktyce.
Przemyślane planowanie zwiększa produktywność
Trzy przestrzenne kabiny lakiernicze zapewniają wystarczającą przestrzeń do malowania kontenerów samoprasujących. Oba pomieszczenia na agregaty są zlokalizowane w przejściach pomiędzy kabinami i ułatwiają dostęp do lakierni.
Kabiny można wykorzystać zarówno jako kabinę lakierniczą, jak i suszarniczą. Po procesie lakierowania lakiernik za pomocą przycisku może zmienić jej przeznaczenie. W czasie, kiedy pracuje on w dwóch pozostałych kabinach, w pierwszej lakier schnie przy odpowiedniej temperaturze otoczenia. Po wysuszeniu kontener prasujący jest transportowany do znajdującej się dalej montowni, w której odbywa się jego montaż końcowy oraz kontrola jakości. Następnie zostaje on przekazany do centrum logistyki.
Komentarze (0)