• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 6(122)/2019

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  30.12.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Wysokoobrotowy atomizer rotacyjny z wewnętrznym systemem ładowania.

    Wysokoobrotowy atomizer rotacyjny z wewnętrznym systemem ładowania.

    Strona 1 z 2

    Zrobotyzowane systemy lakiernicze wyposażone w wysokoobrotowe rozpylacze rotacyjne z wewnętrznym systemem ładowania elektrostatycznego dla branży automotive.

    Wysokoobrotowe atomizery rotacyjne z wewnętrznym systemem ładowania farby firmy Sames Kremlin sprawiają, że staje się możliwa redukcja robotów lakierniczych oraz inne oszczędności, takie jak zużycie energii oraz farby.

    Zrobotyzowane systemy lakiernicze w branży automotive dają wiele korzyści, włączając wysoką jakość wykończenia powierzchni dla każdego typu pojazdu. Zapewniają one także wysoki poziom kompatybilności, kiedy zajdzie potrzeba przetwarzania różnych typów materiałów. Głównym celem podczas planowania nowej lakierni jest osiągnięcie balansu pomiędzy złożonością systemu a aktualnymi potrzebami procesu produkcyjnego, przy jednoczesnym wzięciu pod uwagę projektów, które będą wdrażane w celu zapewnienia najlepszej możliwej wydajności i niższych kosztów eksploatacyjnych.

    Liczba robotów a pobór energii

    Najczęściej wykorzystywanym systemem aplikacyjnym są atomizery z wewnętrznym lub zewnętrznym systemem ładowania. Wysokoobrotowe rozpylacze rotacyjne z wewnętrznym systemem ładowania elektrostatycznego pozwalają osiągnąć większą prędkość robota (średnio 800 mm/s). Dla porównania – dzwony z zewnętrznym ładowaniem farby mogą osiągnąć maksymalną prędkość 500 mm/s w warunkach normalnych. Oznacza to, że liczba robotów może być zredukowana z sześciu do czterech właśnie ze względu na wewnętrzny system elektrostatyczny.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ważnym czynnikiem, który musi zostać rozważony, jest efektywność energetyczna. Im bardziej dopasowany rozmiar kabiny lakierniczej, tym większe oszczędności w wentylacji i klimatyzacji. Wydajny proces z wewnętrznym ładowaniem prowadzi do skrócenia kabiny od 25 do 30 procent. To z kolei skutkuje zmniejszonym przepływem powietrza i obniżeniem zapotrzebowania energetycznego na klimatyzację, filtrację oraz wentylację wewnątrz kabiny.


    Roboty lakiernicze bardzo dobrze wykańczają powierzchnię i zapewniają wysoki poziom kompatybilności podczas przetwarzania różnych materiałów.

    Kontrolowane zużycie farby

    Kolejne rozważania dotyczące efektywności produkcyjnej oraz ogólnych kosztów operacyjnych skupiają się na odpadzie z farby. Każda zmiana koloru prowadzi do utraty farby ze względu na to, że aplikator oraz wąż muszą zostać przepłukane. Jedynie poprzez pomiar zużycia materiału w lakierni jest możliwa identyfikacja dokładnej ilości farby, co jest potrzebne do kalkulacji kosztów robota. Aczkolwiek, również inne czynniki powinny być wzięte pod uwagę ze względu na straty podczas zmiany koloru. Uwagę należy także skupić na zapewnieniu jak najwyższej wydajności aplikacyjnej. Właściwe nastawy oraz wysoki poziom wydajności natrysku mają olbrzymi wpływ na konsumpcję lakieru, tak samo jak szybkie wyzwalanie aplikatora, aby utrzymać minimalny overspray.

    Kontrola ilości lakieru jest kolejnym ważnym parametrem. Pompy zębate z obiegiem zamkniętym są z sukcesem wykorzystywane jako zamienniki dla manometrów. W warunkach idealnych wykorzystanie nowych pomp oraz systemu ze zbalansowanym ciśnieniem prowadzi do poprawy od 3 do 10 procent, jeśli chodzi o precyzję przepływu. Dla przykładu, dysze dzwonowe z wewnętrznym ładowaniem elektrostatycznym (Accubell 709 EVO) od Sames Kremlin to wolumetryczny układ tłokowy wyposażony w siłownik, gdzie dokładność dozowania plus/minus 1 centymetr sześcienny pozwala kontrolować ilość farby, a także umożliwia potencjalną redukcję kilku ton farby. Atomizery Accubell posiadają specjalną funkcję kontroli dla wysokonapięciowych systemów, aby utrzymywać precyzyjną wartość napięcia niezależnie od przepływu prądu. To gwarantuje, że farba jest aplikowana równomiernie niezależnie od ilości oversprayu. Dla porównania, inne rozwiązania mają tendencję do redukcji napięcia, kiedy atomizer jest zatkany, a prąd wzrasta, co automatycznie prowadzi do redukcji grubości powłoki. Jeśli ilość aplikowanej farby wzrośnie, aby temu zaradzić, wtedy duża jej ilość może zostać bezpowrotnie utracona. Dlatego, jeśli stałe napięcie jest utrzymane, skutkuje to zwartą i równą powłoką oraz zrównoważonym zużyciem materiału.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...