Fot. 1. Farby odwracalne można zawsze usunąć przy pomocy odpowiedniego rozcieńczalnika.
Na zakończenie muszę wyjaśnić, że artykuł ten „został sprowokowany” przez jednego z naszych czytelników, który zwrócił się do redakcji z prośbą o pomoc związaną z problemem matowienia farb utwardzanych promieniami UV. Lakiery utwardzane UV stosuje się przede wszystkim w przemyśle meblowym do malowania drewna. Nie jest to moja dziedzina, bo zajmuję się prawie wyłącznie malowaniem stali, mimo to kilka ostatnich zdań chciałem poświęcić problemom związanym z utwardzaniem lakierów promieniami UV.
Promieniowanie elektromagnetyczne z pogranicza zakresu światła widzialnego jest w lakiernictwie stosowane od dość dawna. Początkowo stosowano promienniki podczerwieni do szybkiego dostarczenia ciepła na pomalowaną powierzchnię. Dawało to efekt przyspieszenia schnięcia poprzez szybkie i stosunkowo mało energochłonne nagrzanie powierzchni wyłącznie w warstwie świeżo naniesionego lakieru. Od momentu pojawienia się farb epoksydowych wiadomo było że promieniowanie z zakresu UV (nadfioletu) oddziałuje na wiązania w żywicach epoksydowych, w pierwszym bardzo krótkim okresie przyspiesza powstawanie wiązań, ale nieomal natychmiast prowadzi do ich uszkodzeń, co jest powszechnie znane i czego skutkiem jest efekt kredowania. Dopiero pojawienie się farb dwuskładnikowych z tzw. reaktywnymi rozcieńczalnikami pozwoliło na kontrolowanie procesu utwardzania promieniami UV. Bardzo istotny jest dobór odpowiednich lamp emitujących określoną dawkę energii, o odpowiedniej długości fali do danego typu farby. Niewłaściwie ustawione parametry mogą przynieść niepożądane efekty w postaci: nadmiernego wybłyszczenia, zmatowienia, żółknięcia, a nawet skredowania powłoki.
- należy zapoznać się z kartą techniczną stosowanej farby;
- zwrócić szczególną uwagę na informacje dotyczące dedykowanych rozcieńczalników (stosowanie zamienników często kończy się źle);
- maksymalnego dopuszczalnego rozcieńczenia;
- temperatur i wilgotności powietrza w czasie schnięcia;
- czasów schnięcia do określonego stopnia utwardzenia lub czasu schnięcia do nałożenia kolejnej warstwy.
Pamiętajmy, że informacje te podawane są dla określonej grubości powłoki. Powłoka dwukrotnie grubsza, od podanej w karcie technicznej, nie będzie schła dwa razy dłużej, ale z reguły cztery lub więcej. Wnikliwe przeanalizowanie tych zapisów pozwoli nam na sprawdzenie czy wybrana farba spełni nasze oczekiwania w odniesieniu do zaplanowanego cyklu produkcyjnego.
Michał Jaczewski
michal.jaczewski@tikkurila.com
Komentarze (0)