• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 4(138)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  06.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Pompa Merkur.

    Pompa Merkur.

    Strona 1 z 2

    Przejście na zautomatyzowany system dozowania i mieszania farb w firmie Krispol przyniosło wiele korzyści

    Zmiana technologii lakierowania w firmie Krispol, polskiego producenta bram garażowych i przemysłowych, znacząco wpłynęła na jakość, wydajność i ograniczenie kosztów, ale i komfort pracy. Wcześniej operatorzy borykali się z wyzwaniami, które sprawiały, że wypracowanie jakości pochłaniało więcej czasu. Gdy wybór padł na system lakierniczy ProMix 3KS firmy GRACO, wszelkie wcześniejsze komplikacje natychmiast zniknęły. – Wydajność wręcz znacząco wzrosła, to jest bezdyskusyjne – podkreślają operatorzy lakierni. 

    Krispol to europejski producent stolarki otworowej do domu i produktów dla biznesu. Firma już od ponad 30 lat tworzy najwyższej jakości bramy garażowe i przemysłowe, bramy i kraty rolowane. Oferuje również stolarkę okienno-drzwiową i osłony, zaliczana jest do grona najważniejszych producentów w Polsce. Dla przedsiębiorstwa jakość jest kluczowym wyróżnikiem na rynku, stąd duży fokus na znalezienie rozwiązań usprawniających lakierowanie bram. Idealna powłoka lakiernicza to jeden z ważniejszych wyznaczników decyzyjnych dla klienta w pracy B2B. 
    Najnowsza inwestycja w zaawansowany system dozowania i mieszania farb trójskładnikowych ProMix 3KS firmy GRACO została zaimplementowana w zakładzie we Wrześni pod koniec ubiegłego roku. Nie od razu jednak zdecydowano się na zakup tak rozbudowanego sprzętu. Wcześniej, po kilku latach lakierowania aplikacjami niskociśnieniowymi, mimo prób pracy z urządzeniami różnych firm, nie udało się uzyskać aż tak spektakularnych efektów. Postanowiono zatem najpierw o zakupie pistoletów automatycznych AA Auto firmy GRACO i zainstalowaniu ich w wykorzystywanym przelotowym automacie lakierniczym. Już sama ta zmiana spowodowała, że problemy z lakierowaniem się skończyły. – Malowanie starym systemem rodziło wyzwania w lakierni – mówi Mariusz Polus, dyrektor produkcji w firmie Krispol. – Instalacja pracowała w bardzo niestabilny sposób, a przy tak wysokim poziomie zamówień na produkty malowane zdawaliśmy sobie sprawę, że potrzeba nam nowych rozwiązań, które pozwolą na powtarzalność i nam ją zapewnią. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Inicjatorem zmian, jak podkreśla dyr. M. Polus, był lakiernik z dużym doświadczeniem i wiedzą, Karol Goździewicz. To on zaproponował zmianę aplikacji. Na początek postanowiono wypróbować jedynie pistolety firmy GRACO. I już sama taka zmiana spowodowała ogromną różnicę. – Można powiedzieć, że wszystkie trudności aplikacyjne się skończyły – opisuje Karol Goździewicz – Nie tylko nie dochodziło już do wad powłok, ale też zniknęły problemy z ich schnięciem. Wyraźnie wzrosła wydajność. Ponadto sam sprzęt okazał się dużo bardziej niezawodny. Trwałość dysz jest bardzo długa. Wystarczają one nawet na pięć miesięcy, wcześniej musieliśmy je wymieniać co kilka dni. 
    Po tak zadowalających wynikach w firmie rozpoczęto dyskusję nad zmianą całego systemu kuchni farb. Po wielu testach, rozważeniu różnych opcji, zdecydowano się zainwestować w technologię ProMix 3KS (patrz ramka). To pozwoliło przejść na wyższy poziom lakierowania oraz przyniosło wymierne korzyści jakościowe, wydajnościowe oraz ekonomiczne, które wymienia dyr. Mariusz Polus:

    • wzrost efektywności – około 25 proc. na każdej zmianie;
    • poprawa zgodności kolorystycznej – niezależnie od pracy zmianowej, system przygotowuje tę samą mieszaninę farb o stałych parametrach i lepkości, co pozwala na uzyskiwanie tych samych kolorów/odcieni na różnych partiach produktów;
    • skrócenie czasu lakierowania – po pierwsze, nie ma już potrzeby ręcznego przygotowywania mieszanki, system sam dozuje farby; po drugie, skrócił się czas przejścia z koloru na kolor. Zmiana lakieru, dzięki układowi szybkiego płukania, trwa zaledwie jedną minutę, a dziennie takich zmian jest kilkanaście;
    • mniejszy odpad farby – nie ma niepotrzebnych strat, gdyż automat pobiera tylko tyle farby i rozpuszczalników, ile potrzeba, materiał do pomp i pistoletów podawany jest świeży, bez konieczności wcześniejszego przygotowania mieszaniny; poza tym mniejszy jest overspray, gdyż można używać niższego ciśnienia, co powoduje, iż mniej materiału odbija się od lakierowanego elementu; dodatkowo grubość nakładanej powłoki jest zawsze taka sama, nie ma więc niepotrzebnego nakładania lakieru. To wszystko pozwala zaoszczędzić nawet 20 proc. zużycia farby; 
    • eliminacja błędów ludzkich – pełna automatyzacja systemu dozowania i mieszania farb pozwoliła ograniczyć do minimum pracę operatorów. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Dozownik farb trzykomponentowych ProMix 3KS.
    Zestaw pomp Merkur w kuchni farb.
    Polakierowane elementy w suszarce.
    Brama u jednego z klientów firmy Krispol.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...